„Roli Cyrana jsem od začátku vnímal jako výjimečnou a můžu říct, že je to pro mě zatím má role životní. Výborně jsem si sedl s režisérem Dodem Gombárem, věřil jsem mu a on mně. Všechno to přišlo v pravý čas - vzhledem ke svému věku už vím, co se ta postava snaží sdělit. Někdy se to prostě sejde tak, jak má. Je to ale včetně všech ostatních lidí, kteří se na inscenaci podílí, a že jich v Cyranovi je. Proto není fráze, když řeknu, že nominace na Thálii je oceněním nás všech,“ říká Jiří Hejcman.

Radost má i umělecký šéf slovácké scény Lukáš Kopecký. „Jirka té roli odevzdal během zkoušení opravdu hodně, před blížící premiérou si i oholil hlavu, aby se co nejvíce přetělesnil do charakteru Cyrana a aby se co nejvíce přiblížil představě, o jaké s režisérem Dodo Gombárem snili. Kdybych svůj širák už dávno neodhodil v dál, hluboce bych před Jiřího výkonem smeknul,“ dodává Lukáš Kopecký.

Inscenace měla premiéru loni v říjnu a jde o originální přebásnění slavného příběhu Edmonda Rostanda jedním z nejvýraznějších britských dramatiků současnosti Martinem Crimpem.

Režisér inscenace Dodo Gombár podle vlastních slov viděl Cyrana jako divák několikrát. V roli tvůrce se s ním však potkal poprvé.

„Nikdy jsem moc nevěděl, jakou cestu si k tomuto ctnostnému hrdinovi hledat. Přišlo mi trochu podezřelé, že by hlavní postava byla tak jednoduchá, jak se na první pohled zdá. Naopak Cyrano z 21. století z pera Martina Crimpa není postavou zcela kladnou. Vidíme před sebou chlapa středních let, ve kterém je skryta hluboká bolest,“ poodhaluje Dodo Gombár.

Cyrano z Bergeracu - videoupoutávka Slováckého divadla:

| Video: Youtube

Na nominaci na Thálii Slovácké divadlo okamžitě zareagovalo a uvedlo, že v sobotu 18. listopadu, kdy se chystá další Noc divadel, zahraje speciální reprízu Cyrana z Bergeracu, po níž si diváci budou moct prohlédnout i divadelní zákulisí. Jejich průvodci budou samotní protagonisté oceňované inscenace včetně Jiřího Hejcmana.

Jako jedna z mála českých a moravských scén se v nominacích na Ceny Thálie objevuje Slovácké divadlo pravidelně - loni se z ní radoval Tomáš Šulaj za ztvárnění Jidáše v muzikálu Jesus Christ Superstar a Tomáš David za postavu Ježíše, rok předtím se jí dočkala Jitka Hlaváčová, dříve pak Klára Vojtková, Tereza Novotná a další.

Četné nominace divadelníci z Hradiště proměnili dvakrát. Poprvé se to podařilo Tomáši Šulajovi, když uspěl coby Jerry v muzikálu Donaha! a po letech nejprestižnější herecké ocenění získala Květa Fialová za titulní roli v černé komedii Harold a Maude.