Jeden z nejúspěšnějších českých herců posledních dekád v neděli na Letní filmové škole v Uherském Hradišti převzal cenu Asociace českých filmových klubů (AČFK) a zúčastnil se Filmovkového fotbalu.

A to na festival přijel z Kyjova, kde byl pro změnu trenérem na basketbalovém kempu. Sport má Ivan Trojan prostě rád a jak říká: „Kdybych měl o deset centimetrů více, nejsem herec, ale basketbalista.“

Ivan Trojan na tiskové konferenci na Letní filmové škole:

Zdroj: Iva Nedavašková

Kolikátá je vaše letošní návštěva Letní filmové školy?

Jsem tady asi po čtvrté. Poprvé to bylo v roce 2000, kdy jsem natočil Samotáře. Byl to jeden z mých prvních festivalů a já se těšil, že by mě mohl někdo poznat, pozdravit. Procházel jsem se po promítaní před kinem Hvězda a ono nic. Byl jsem z toho trošku smutný.

A jaké bylo přivítání dnes?

Když jsem přijel, už jsem zase jen vzpomínal na to, jak jsem se tu svobodně pohyboval a nikdo po mě nic nechtěl. Vlastně bych se rád vrátil do roku 2000 a byl víc anonymní, měl bych víc času na filmy a poznávání lidí. Bavit se s nimi, navazovat přátelství a nebýt zatížen tím, že jen stačí říct Ivan Trojan…

Kromě ceny, kterou jste převzal, jste přivezl i čtyři filmy. Můžete nám je ve zkratce představit?

Vybírali jsme filmy, u kterých se mohou diváci zasmát, jako Příběhy obyčejného šílenství, pak coby protipól jsme zvolili Šarlatána, Karamazovy a Václava, který patří mezi role, do kterých jsem musel hodně investovat. Musel jsem přijít na to, jak hrát člověka s tímto mentálním postižením.

Co se Vám na festivalu líbí? Dokážete porovnat, jak se filmová škola za více než dvacet let od vaší návštěvy změnila?

Bohužel, i když jsem tu počtvrté, tak vždycky přijedu s tak nabitým programem, že z dalších aktivit toho moc nestihnu. Těším se ale na besedy s filmaři, protože jsem tak trochu filmový ignorant, a tam se dozvím vždycky něco zajímavého. Setkal jsem se s kolegy, se kterými jsem nikdy nepracoval a asi bych se s nimi ani nepotkal.

Letní filmová škola Uherské Hradiště 2023
V Uherském Hradišti začala 49. Letní filmová škola. Divákům nabídne na 160 filmů

Potkali jsme se tady při filmu a navázali jsme přátelství. Je fajn, že tento festival není tak hektický jako jiné. A obecně jsou besedy jednou z nejpříjemnějších částí festivalu, protože alespoň vytrhnou lidi od mobilu. A na chvilku je donutí bavit se navzájem, vrátit se k sobě, objímat se a být spolu. Povídat si spolu o filmech i o životě.

Co aktuálně připravujete?

Dotáčíme další díly televizního seriálu Docent, chtěl jsem si zkusit být na jevišti jednou sám. Domluvil jsem se s Petrem Zelenkou a ten pro mě píše divadelní mono drama. To je oblast, kterou jsem zatím nedělal a přál jsem si ji vyzkoušet. Bude to příběh rekvizitáře, který zjistí, že má bližší vztah k věcem než lidem.

Toulky se Slováckým muzeem.
Toulky se Slováckým muzeem. Děti si vyzkoušely vyrobit i houstičky

Čeká mě zhruba 35 stran textu, jsem na to sám zvědavý. Paradoxně čím déle profesi dělám, tím více jsem nejistý, tím větší je moje odpovědnost k práci. Abych splnil to, co se ode mně očekává.