Třetí případ se stal v roce sekundárního maxima sluneční aktivity. V oblastech kolem pólů je výskyt geofyzikálního jevu – polární záře běžnou záležitostí. Pokud se objeví až v našich zeměpisných šířkách, upozorňuje na vysokou sluneční aktivitu. Výskyt UFO přímo v průběhu polární záře 17. listopadu 1989 činí souvislost UFO se sluneční aktivitou dost pravděpodobnou.
Svou podporu mojí hypotéze, že za UFO stojí jevy kolem polárních září, vyjádřil i významný sluneční fyzik RNDr. Ladislav Křivský CSc. z Astronomického ústavu ČSAV v Ondřejově. Srovnávání výskytů polárních září s výskytem UFO jsme prováděli společně. Některá data pozorování UFO skutečně souhlasí s daty, kdy byla pozorována polární záře, ale na druhé straně se nedá říci, že by popis svědků pozorujících v té době UFO, odpovídal popisu tohoto geofyzikálního jevu. Tvarově se „příbuznost“ UFO a polárních září zatím moc neprokázala, ale nejčastější barvy koulí a polárních září ano (příklad oranžová barva koulí a stejná barva polární záře 17. listopadu), zde se dá nalézt určitá souvislost. Také je nápadná časová kontinuita mezi výskytem září a pozorováním UFO. Z mého výzkumu vyplývá, že například od 17. do 18. listopadu byla kromě pozorování polární záře hlášena celkem 3 různá pozorování (včetně UFO z Horních Záhorian). Zdá se také, že s poklesem sluneční aktivity se zmenšuje počet zpráv o pozorování UFO…
Další možnou souvislost s generováním světelných jevů, jejichž původ může být ve zvýšené sluneční aktivitě, můžeme s velkou pravděpodobností pozorovat u události, která se odehrála večer 22. ledna roku 1995.
Rozsvítilo se jako ve dne
Tento případ byl hodně medializován právě v těchto novinách. Na jejich stránkách probíhala čilá diskuze o původu tajemné záře, která se objevila přibližně ve 21.55 na několik desítek sekund nad Uherským Hradištěm a okolím. Z devatenácti výpovědí svědků této události vyplynulo, že záře byla pozorována převážně na severní polovině obzoru, kde mají své teritorium polární záře. Barvy uvedené svědky – modrá, zelená – jsou také charakteristické pro určité typy polárních září.
Protože popis samotné záře byl detailně publikován na stránkách Slováckých novin, připomínám několik postřehů pozorovatelů. Rozsvítilo se jako ve dne, svědkové spatřili panorama lesa, nebo rozpoznali postavu na 3 metry, zář ozářila protější blok domů. Možnou polární záři připomínají popisy, jako že světlo přicházelo se shora, záře se rozsvěcovala a zhasínala, světlo nabývalo na intenzitě, dokonce byly pozorovány výbuchy světla. Někomu připomínala záře vlající záclony měnící intenzitu – typický popis polárních září. Krátká doba úkazu mohla být způsobena tím, že v tomto čase přecházela oblačná fronta a záře mohla probleskovat jen krátce děrami v mracích. Zajímavý je popis zvukových projevů, které záři doprovázely, drnčení až hukot. Při některých zvlášť intenzivních polárních zářích může být slyšet sršení, praskot elektrických výbojů, jak tomu bylo v průběhu záře z ledna 1938. Záře ale nebyla jediným tajemným světlem, které se ten večer objevilo.
Rostislav Juřička z Kunovic popsal, že když sjížděli automobilem od Bánova k Uherskému Brodu, uviděli nad Brodem nad sídlištěm ve výšce asi 300 až 500 m velmi jasné a velké světlo oranžové barvy. Byla to tak podivná oranžová koule, že zpomalili a pozorovali ji po dobu asi 20 sekund, než zmizela. Mezi 18. a 19. hodinou byla pozorována směrem z Podolí na Uherský Brod svítící koule, která stála nad obzorem „jako Měsíc v úplňku“. Barva se měnila z červené na oranžovou, světlo pulzovalo. Pozorování trvalo deset minut. Bylo zataženo, proto se koule musela pravděpodobně nacházet pod mraky. Tím ale celý případ neskončil.
Velice cenná informace o pozorování UFO z tohoto dne přišla ze Slovenska od vojenských útvarů. Z celkového hlášení vyplývá, že dne 22. ledna v čase od 01.05 byl pozorovaný blikající objekt ve velikosti pětinásobku jasné hvězdy, který měnil barvu přes zelenou, modrou, žlutou a červenou. Objekt byl sledovaný jihovýchodně od Trnavy pod úhlem 20 stupňů. V dalekohledu se jevil jako zelená elipsa a nad ní blikající oranžová koule. Podle armádních zdrojů se nad prostorem nepohybovalo žádné letadlo.
Slunce se blížilo ke svému minimu
Podle popisu svědků se dá říci, že se s velkou pravděpodobností jednalo o polární záři. Ukazuje na to i od 15. ledna porušení magnetického pole Země. Je ale pravdou, že v roce 1995, kdy se událost stala, už neprobíhalo sluneční maximum, naopak Slunce se blížilo ke svému minimu, které nastalo o rok později. I v tomto období se ale může Slunce projevovat zvýšenou aktivitu a pozorování polárních září není výjimkou.
Samozřejmě, že jsem se snažil dohledat publikovaná pozorování polárních září, při kterých by se objevily i zářící koule. Určitý náznak jsem přeci jen objevil. V Černé v Pošumaví (Schwarzbach) viděli v květnu roku 1940 na severním obzoru tři černé body obklopené temně šedými mraky, které postupně rudly tak, až zalily postupně nebe jakoby mořem krve. To zjevení pomalu ustoupilo teprve po plných dvou hodinách.
Pro zajímavost uvádím několik pozorování polární záře z roku 1939. Dne 25. ledna o 20 hodině objevila se na severovýchodní obloze překrásná polární záře. Byl to velmi vzácný zjev jakého není v našich krajinách pamětníka. Sluneční paprsky a červené ozáření noční tmavé oblohy bylo viděti ve zdejší obci na straně od Velvar až za Slaný. Polární září prostupovaly světle zelené až modravé světelné sloupy pohybující se od západu k východu a zpět tak, že to vypadalo jako ohromný vějíř. Někteří občané při počátku měli za to, že někde v Drnově hoří stavení, nebo že vojsko koná cvičení se světlomety ve velikém rozsahu a soustředění. Kronika obecního úřadu v Podlešíně .
Hlášení z tehdejšího okresu Kaplice uvádí: Kolem půlnoci mě domácí probudili, že mám vyjít ven, abych něco uviděla. Na vesnické cestě stálo už hodně lidí, kteří vyděšeně hleděli na jasný ruměnec, který jako mlžný řad pokrýval severní polovinu celé nebeské klenby. V té ledově průzračné mrazivé zimní noci jsme se všichni chvěli chladem a vzrušením. „To je severní záře!“ řekl někdo. „Nebeské znamení,“ zašeptal něčí hlas a jiný dodal: „Bude vojna.“
Dne 25. ledna 1938 se objevila na obloze krásná polární záře od 9 hod. do 12 hod. v noci. Vlivem této záře se náhle proměnil tmavý večer ve světlou noc, takže bylo možno číst venku noviny. Lidé vybíhali z domů a pozorovali krásu u nás nezvyklého úkazu. Polární záře byla dobře viditelná i v Bezkově. Kronikář ji pozoroval na Těšínsku nedaleko Ostravy.
Rostislav Rajchln