Chybu na svá bedra vzala hlavní hvězda přehlídky, a to Skot Ray Wilson.

„Omlouvám se za počasí. Přivezl jsem si ho ze Skotska,“ zašprýmoval během svého vystoupení. Natěšení diváci na něj volali, že je to „oukej“.

Právě sympatický Skot měl ale v sobotu na počasí největší štěstí. Zatímco česká legenda Progres ještě hrála během jemného deště, když začal vybalovat na pódiu nádobíčko Wilson se skupinou Stiltskin, jako když utne, nepadla ani kapka.

To Vladimír Mišík, Vlasta Redl nebo Pozdní sběr takové štěstí neměli. Hráli před prázdným publikem. Pár desítek odvážlivců se většinou tísnilo až na vršku tribuny, kde mohli být pod střechou. Sledovali tak své oblíbence ze vzdálenosti několika desítek metrů.

„Je to k ničemu, nemůže me si ani zatančit na parketu,“ ulevovali si návštěvníci u stánků před amfiteátrem. Kdo ovšem vydržel až do noci, nelitoval.

Už Progres nabudil obecenstvo, které i přes mrholení zaplnilo taneční parket. Ex-zpěvák Genesis Ray Wilson pak ukázal, co je to světová třída.

„To bylo zase jednou vystoupení, na které se bude dlouho vzpomínat. To je vždy poznat podle toho, jak reagují ostatní interpreti. I tentokrát se shromáždili kolem pódia a aplaudovali,“ řekl hlavní pořadatel festivalu Pavel Kopřiva.

Ten je s letošním jubilejním ročníkem spokojen i přes nepříznivé sobotní počasí. Návštěvnost prý dostatečně vynahradil páteční večer. Na něm bylo podle odhadů na čtyři a půl tisíce diváků a další tisícovka postávala v zámeckém parku, kde poslouchala.

Další tisícovka se pak natlačila do amfiteátru v sobotu na závěr programu při produkci Wilsona a Stiltskin.

„Celkem bych návštěvnost odhadl na šest a půl tisíce lidí, což je zhruba průměr, jaký míváme,“ odhadl Kopřiva.