A pak po vzoru povídek nesmrtelného pana Čapka odpověděl, že pro takovou „událost“ nikde v novinách místo nemají.

„A co vám, vašnosto, z kurtů ukradli?“ zeptal by se znuděně. „Síť, redaktorskej,“ odpověděl by vašnosta. „A to s tím choděj až k nám do okresních novin, copak nevěděj, že my tady píšeme o daleko závažnějších věcech, než je nějaká síť?“ pokračoval by redaktorskej, a udělal by z vašnosty potížistu, který asi nemá nic jiného na práci. „Daj si to někam do vašeho místního plátku,“ doporučil by mu nakonec a ještě by zakroutil hlavou: „Síť? Obyčejná síť, co přes ni pinkaj míčky?“

Tak nějak si představuji ten rozhovor, který by určoval závažnost tématu, o němž dnes píši. Krádež sítě není skutečně událost prvořadého významu, přesto si myslím, že i ona říká cosi důležité o nás a našem světě, ve kterém žijeme.

Tenisový klub v Ostrožské Lhotě existuje od roku 1982. Ještě nikdy se nestalo, aby z něj nějaká síť nebo něco podobného zmizelo. Co by to byl také za svět, ve kterém by měl někdo potřebu ukrást obyčejnou tenisovou síť? Síť, která slouží ke sportování, mnohdy ke sportování dětí a mládeže? Až nyní. Někdo rozpletl v areálu tenisových kurtů v noci pletivo a síť „šlohnul“.

Co s ní asi bude dělat? Že by ji jen někdo přesunul na jiné kurty, a tak jako my přes ni pinkal míčky? Nevěřím! Tenis je sport gentlemanů! A gentlemani nekradou! Že kradou i oni? A mnohem a mnohem větší věci než tenisové sítě? To nejsou genlemani! To jsou sprostí gauneři, kteří omylem mají motýlek, kvádro nebo manžetové knoflíčky! Možná šlo o nějakého recesistu či vtipálka, který třeba nyní síť vystaví někde ve vesnici nebo nás překvapí, protože jindy v noci ji zase vrátí. Není to vyloučeno. V takovém případě, a moc bych si to přál, to není s naším světem až tak špatné, protože humoru, legrace, srandy je tuze potřeba. Bohužel, obávám se, že náš dnešní svět je na tom o něco hůř. Že se prostě kradou sítě, tak jako se dělají tisíce a tisíce jiných věcí, které by nás dřív ani ve snu nenapadly.

Copak byste si ještě nedávno například mysleli, že policie bude vyzývat starší lidi u nás na vesnicích, aby zamykali své domy a nikoho nepouštěli dovnitř? Taková hloupost! Dyť na vesnici dycinky bylo otevřeno, stačilo zaklepat, zavolat a už jste si šli někde do kuchyně nebo na dvorek pobesedovat. Dnes je už zamčeno, a když vidíme pod okny člověka, očekáváme od něj spíše to zlé než dobré.

I když tedy většinu z vás nebude malá a nevýznamná zpráva o jedné ukradené lhotské síti nijak zajímat, pro nás, kteří tady žijeme, je to důležitá zpráva. Zpráva, která dál zmenšuje naši víru v dobro člověka i ve svět, do něhož jsme se narodili.

Autor tvoří internetové stránky www.slovackoDNES.cz

Radek Bartoníček