Nejde přitom jen o folklor, člověk může slyšet tuto otázku kdekoliv, kde bylo víc lidí, které jste fotili, a oni hned druhý den zjišťovali, kde by tak vaše fotky mohly být. A právě v takové situaci přicházejí za vámi s otázkou, kterou jsem dal do titulku tohoto dnešního sloupečku.

Proč ale zaplňuji stále ještě vzácný prostor v novinách tímto tématem? Rád bych ho využil k apelu na vás všechny, kteří pořádáte přemnohé akce, setkání, festivaly, semináře, přednášky, besedy či cokoliv dalšího. Pokud je to, prosím jen trochu možné, zvažte, jestli opravdu nemůžete dát z těchto akcí na internet co nejvíce informací. Tedy především fotek, video ukázek, zvukových nahrávek a samozřejmě i napsaných řádků. Jsem přesvědčený, že nic z toho už dnes není problém, ke všemu, o čem jsem se zmiňoval, dnes postačí úplně nejzákladnější technika, problém by snad neměl být ani „personální“, vždycky by se měl najít někdo, kdo by takovou práci udělal. Nemluvě o velkých akcích, které mají vysoké rozpočty, a proto pro jejich organizátory nemůže být problém, aby něco takového zajistili.

Často se mi stává, že když čtu v novinách pár řádků o nějakých akcích, a pak se pídím u jejich organizátorů po podrobnostech o jejich průběhu, téměř nic neobjevím. Skoro žádné fotky, a když už, tak bez veledůležitého bližšího popisu, žádné video, zvuk, podrobné zpravodajství. Je to obrovská škoda, protože díky moderní technice lze seznámit s jakoukoliv akcí mnoho lidí i poté, kdy už tato akce skončila. A zároveň tak například zviditelnit sponzory nebo získat ještě některé další pro příští ročník.

Tímto psaním ale nechci nijak „štvát“ proti těm, které vidíte fotit nebo točit, a pak se jich ptáte na záznamy. Řada lidí totiž snímá akce „jen tak“ ve volném čase a není tedy ani povinna kdekoliv a cokoliv dávat. A navíc – každý takový obrazový záznam má svou cenu, která klesá na nulu ve chvíli, kdy se objeví na internetu.

Přesto bych se rád přimluvil takto veřejně za to, aby každý, kdo má možnost, využíval internet mnohem více než dosud. Pochopitelně, to se netýká „jen“ kultury, stejný apel by šlo poslat do řady škol, na různé spolky, sportovní kluby nebo stránky mnoha různých seskupení.

Samostatnou kapitolou jsou stránky radnic. I když je stále více těch, kde najdete i aktuální informaceí, pořád zůstává mnoho radnic, kde bychom větu z titulku mohli používat každý den. Bohužel, takřka neuvěřitelné je, že nemálo radnic dokonce nemá na svých stránkách ani tak nejzákladní věc jako jsou usnesení rady nebo zastupitelstva.

To je pro dnešek všechno. Utíkám doplňovat své internetové stránky o fotky. Abych nemusel opět a zase slyšet: Kde to všechno je?!

Autor tvoří internetové stránky www.slovackoDNES.cz

Radek Bartoníček