Od 12. května je tam totiž otevřená výstava Egypt a Núbie – poklady starověkých civilizací. Jde především o součásti pohřebních výbav starých Egypťanů a Núbijců a jsou tam také předměty jejich každodenní potřeby a fragmenty soch včetně těch královských. Oznámil to autor expozice Pavel Onderka z Národní muzea – Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur.

Výstava mapuje i objevy, které v Africe učinili čeští egyptologové. K vidění tak jsou nálezy z výprav československého egyptologického ústavu z let 1959 až počátku 80. let minulého století, objevy z let 1925 až 1937 francouzského ústavu orientální archeologie, jehož součástí byl také významný český egyptolog Jaroslav Černý. Vystaveny jsou i nálezy z prvních rakousko-uherských výkopů na březích Nilu.

Návštěvníci uvidí i čtyři sošky z hrobky Sethiho I., kterou objevil v roce 1817 v Údolí králů průkopník egyptologie Giovanni Battista Belzoni.

„Expozice sleduje chronologický vývoj. Máme tu věci pocházející z egyptského pravěku a končíme až křesťanským obdobím v Egyptě, řekněme až někdy polovinou první tisíciletí našeho letopočtu,“ přiblížil Onderka. Lidé ve Slováckém muzeu uvidí tři vzácné rakve.

„Jedna pochází z výzkumu francouzského ústavu v Dér el-Medíně z takzvaného východního pohřebiště, je tu i rakev ženy jménem Taditamon, která žila v 7. století před naším letopočtem. Třetí rakev pochází z prvních rakousko-uherských výzkumů v Gamhúdu,“ doplnil autor expozice.

Na výstavě jsou však prezentovány i nálezy odrážející každodenní život jako kamenné nástroje, užitková keramika, košíky, závaží nebo hrnčířská deska.

Akce ve Slováckém muzeu je sesterskou k výstavě Egyptské mumie, jež byla zahájena před týdnem v Národním muzeu v Praze.
Navazuje také na expozici o Egyptu, kterou Slovácké muzeum připravilo s Národním muzeem v roce 2003. „Věříme, že expozice návštěvníky přitáhne. Jsou tady jiné věci, než byly na výstavě před osmi lety, lidé se určitě mají na co těšit,“ sdělil vedoucí archeologického oddělení Slováckého muzea Miroslav Vaškových.

Výstava Egypt a Núbie – Poklady starověkých civilizací bude ve Slováckém muzeu otevřena až do 11. září.

Archeolog: Přivezli jsme i rakev ze sbírky Habsburků

Uherské Hradiště – Více než tři stovky unikátních sbírkových předmětů, které do Uherského Hradiště zapůjčilo Národní muzeum – Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur, je k vidění na výstavě nazvané Egypt a Núbie. „Výstava představuje hlavně starověké pohřbívání. Jsou tu i předměty, které souvisí s běžným životem starověkých Egypťanů, ale také jejich sousedů – Núbijců,“ představuje výstavu její autor Pavel Onderka z Národní muzea – Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur. Na otázky Slováckého deníku odpovídal Pavel Onderka.

close zoom_in Poslední výstava o Egyptě, která byla před lety ve Slováckém muzeu, měla velký úspěch. Ta nynější na ni navazuje, nebo jsou zcela odlišné?

Výstava z roku 2003 byla zaměřena především na mimopražské sbírky. Současná expozice se skládá pouze z předmětů, které pochází ze sbírky Národní muzea – Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur. Je jednou z řady akcí, kterými se Národní muzeum snaží představit svou egyptskou sbírku. Jen týden před Hradištěm začala v Praze výstava Egyptské mumie, to je trošku jiné téma než výstava na Slovácku.

U nás mumie nejsou?

Ne. Je to jiný tip výstavy. Lidské ostatky, tedy mumie, se mohou vystavovat jen na velmi specifickém typu výstav.

Ale i na pozvánce máte krásnou rakev. Ty tady jsou? Která je podle vás ta nejzajímavější?

Ano, jsou. Máme tady zdobenou rakev pocházející ze sbírky Josefa Ferdinanda Habsburského. Ta je jedním z největších lákadel. Tato žena žila na africkém kontinentu v 7. století před naším letopočtem.

Ale to jistě není vše, co je tu k vidění…

Výstava zachycuje Egypt a Núbii od 4. tisíciletí před naším letopočtem až do 1. tisíciletí našeho letopočtu. Je to velmi dlouhé časové rozpětí, více než čtyři tisíce let. V Egyptě to byl tehdy konec pravěku, přes sjednocení země v roce asi 3 tisíce před naším letopočtem, až po konec řecko-římské doby, což je rok 390 našeho letopočtu. Máme tu i předměty, které souvisí s křesťanstvím v Egyptě, což je doba asi polovina 1. tisíciletí našeho letopočtu.

Vy se však na výstavě snažíte představit také egyptologii, je to tak?

Ano, to je také náš záměr. Výstava se nesnaží pouze představit předměty jako takové, ale i způsob, jakým vznikaly egyptologické sbírky v České republice. Jsou tu zastoupeny všechny výzkumné expedice, které souvisí s bývalým Československem, případně ještě starším Rakouskem-Uherskem.

Takže jsou tu vidět vykopávky a „úlovky“ těch nejslavnějších archeologů?

Máme tu zastoupeny předměty, které objevil slavný předchůdce dnešních egyptologů Giovanni Battista Belzoni. Ten v roce 1817 objevil hrobku krále Setiho I., což byl otec Ramesse II. Z jeho hrobky máme na výstavě čtyři sošky. Jsou tu i předměty z prvních rakousko - uherských výzkumů, které v letech 1906 – 1907 vedl etnicky polský egyptolog Tadeusz Smoleńksi. Objevil pohřebiště, kde nalezl sedmdesát rakví. Právě tři z nich jsou ve sbírkách Národního muzea. Máme tu i hodně věcí z vesnice řemeslníků v Dér el-Medíně, kde působil československý egyptolog Jaroslav Černý, a to v rámci expedice francouzského ústavu pro orientální archeologii. (man)

Blanka Malušová, ČTK