Návštěvníci Slováckého muzea v Uherském Hradišti budou mít od tohoto pátku až do 6. července možnost vidět velkoformátové fotografie, které dokumentují právě práci Bedřicha Hrozného.
Jde o výjimečnou možnost vidět fotografie mimo hlavní město, protože jinak jsou ve správě Náprstkova muzea v Praze. „Před více než rokem jsem se bavil s jedním kolegou z tohoto muzea a při našem povídání nás napadlo ukázat fotografie mimo Prahu na Slovácku,“ říká vedoucí oddělení archeologie Slováckého muzea v Uherském Hradišti Miroslav Vaškových.
Zájemci můžou vidět světoznámého archeologa při jeho práci na Předním východě, a to už od prvních let minulého století. Na výstavě navíc budou také některé jeho objevy, například pravěké nádoby nebo zlomky sošek – i ty byly přivezeny z Prahy, z Národní galerie.
Mimochodem, díky Bedřichu Hroznému, který vynikal v čtení starodávných textů, víme mimo jiné to, že už v sumerských receptech byl návod na vaření piva. Šlo o texty ze třetího tisíciletí před Kristem!
Druhá výstava Slováckého muzea z tohoto týdne se už týká Slovácka. Ve čtvrtek bude na zámku v Buchlovicích zpřístupněna výstava velmi zajímavých fotografií, na kterých je možné vidět Vlčnovjany v letech 1945 a 1946.
Autorem námětu i textové části byl vlčnovský rodák, etnograf a muzeolog Josef Beneš, snímky pod jeho režijním vedením fotografoval František Tomíšek.
„Cyklus působivých snímků, zhotovených podle pevného a promyšleného scénáře, jsou jako celek cenným národopisným dokumentem a zároveň plastickým svědectvím o minulosti pro každého diváka. Při koncipování scénáře propojil Josef Beneš roční průběh prací s během lidského života a celé dílo rozdělil do čtyř částí – jaro patří dětem, léto mladým, podzim dospělým, zima starým,“ sdělila Marta Kondrová ze Slováckého muzea v Uherském Hradišti.
Přijďte se na obě fotografické výstavy do Slováckého muzea v Uherském Hradišti podívat, na každé z nich sice uvidíte svět z „jiného okna“, na obou ale prožijete také radost ze setkání s něčím novým a zajímavým.
Radek Bartoníček