„V letošním roce je výkupní cena za kilogram jablek pouhých osmdesát haléřů. Důvodem je přebytek jablek po celém světě a zejména v Evropě, a proto jsou výkupní ceny takto nastaveny. Nezbývá nám nic jiného, než je respektovat,“ vysvětlil Gabriel Slanicay, ředitel společnosti Linea Nivnice, která je největším výkupcem ovoce v regionu. Loňská výkupní cena byla údajně velmi podobná, pohybovala se totiž kolem jedné koruny. „Například v roce 2007 jsme ale platili za kilo jablek tři koruny a více,“ uvedl rozdíl Slanicay s tím, že očekává, že v roce 2010 ceny za výkup opět stoupnou. „Vyplatilo by se nám koupit polotovar a jablka vůbec nevykupovat. Ale chceme zabránit tomu, aby se ovoce válelo po zemi, proto raději vykupujeme,“ řekl. Společnost Linea skupuje ovoce od velkopěstitelů i od drobnějších sadařů. Má svoje výkupny v obcích nejen na Uherskohradišťsku, ale například také na Valašsku nebo Brněnsku. V letošním roce vykupuje jablka v pětadvaceti vesnicích. „Denně vykoupíme kolem tří set tun jablek. Ročně je to potom patnáct až pětadvacet tisíc tun,“ vyčíslil Slanicay.

Pětihektarový sad s dvěma tisíci jabloněmi obhospodařuje zemědělské družstvo Ostrožsko. „Snažíme se co nejvíce jablek prodat v podnikové prodejně, což je pro nás nejlepší řešení. Teprve potom přichází na řadu výkupna,“ uvedl agronom zemědělského družstva Ostrožsko Petr Kolůch, kterého nízké výkupní ceny nepřekvapily. „Při přebytku ovoce je to bohužel běžný stav,“ konstatoval.

Oproti tomu drobní pěstitelé jsou nízkými cenami zaskočeni. „Mám menší jabloňový sádek a letos se ovoce urodilo opravdu hodně. Je mi ale líto dát tak krásné ovoce za pár korun do výkupny,“ sdělil František Hanáček z Kunovic, a proto zemědělec ovoce využije po svém. „Něco spotřebuji sám a pár přepravek dám příbuzným,“ uzavřel.