Stráňan Josef Múčka přijel předvést výrobu houslí. „Udělat housle mně zabere asi dva měsíce, včetně laku,“ prozradil zručný umělec, zatímco jeho počínání s javorovým dřevem a poutavé vyprávění o jeho práci napjatě poslouchali malí i velcí účastníci.

Pravidelně do brodského muzea v předvánočním čase zavítá Kamila Penčáková s ukázkou zdobení perníčků. „Perníčky se zmizly už první den. Byla jsem doslova zahlcena dětmi, všechny si chtěly zdobení vyzkoušet,“ řekla Penčáková, díky jejíž pomoci malovali malí tvůrci bílkovou polevou a perníky dozdobovali potravinářskými dekorativními doplňky všech možných barev. „Zdobení jsem si taky vyzkoušela a moc se mi to líbilo,“ prozradila osmačka z uherskobrodské základní školy Anna Jančářová. Ukázku zdobení v muzeu předvedla také Růžena Končitíková. Vyřezávané betlémy, jejichž autory byli Jiří a Josef Veselí, zaujaly nejednoho návštěvníka stejně tak jako dřevěné a háčkované ozdoby, flanderské krajky či baňky zdobené voskem.

Mezi škálou folklorních souborů vystoupilo uskupení Veleťánek, které sdružuje děti z Veletin, Hradčovic, Drslavic a Lhotky ve věku od čtyř do patnácti let. Taneční a hudební pásmo s nimi připravuje Jitka Hanáčková s manželem. „Vystoupení je pro děti odměna. Mají radost, že mohou předvést to, co dlouho nacvičovaly,“ popsala dojmy svých malých svěřenců Hanáčková.

Předvánoční atmosféru si pochvalovali nejen návštěvníci a účinkující, ale také organizátoři adventní dílny. „Letos přišlo hodně lidí, ale bylo znát, že řádí chřipky,“ poznamenal Aleš Kapsa z brodského Muzea JAK. Ten také politoval nepřítomnost lidového tvůrce Stanislava Popelky. „Straňanský gazda měl předvést výrobu kožených krbců a opasků. Musel se ale pro nemoc omluvit,“ vyslovil Kapsa s přáním, že při příští adventní dílně jej po letošní pauze opět rádi uvidí.