Už týden trvá výstraha Českého hydrometeorologického ústavu vysokého stupně nebezpečí kvůli suchu s rizikem možných požárů. Výstraha byla vydána pro všech čtrnáct krajů včetně Zlínského, hasiči však extrémní nárůst počtu požárů neevidují. „V uherskohradišťském okrese vyjížděly jednotky k požárům travních porostů, jednalo se o nedbalostní jednání obyvatel,“ konstatoval mluvčí krajských hasičů Štefan Hrtús.

Minulé úterý hořela suchá tráva na železničním náspu v Nedakonicích, den nato si oheň za svou oběť vybral porost u Nedachlebic. K požáru musely vyjet jednotky z Uherského Hradiště, Nedachlebic a Bílovic. Včera stále platil pro většinu území uherskohradišťského okresu čtvrtý, tedy druhý nejvyšší stupeň indexu nebezpečí požárů. Srážkový deficit trvající asi od poloviny srpna trápí zemědělce. „Letos zasetá řepka vzešla na mnoha místech nerovnoměrně. Sucho navíc ztěžuje přípravné práce při setí pšenice a ozimého ječmene,“ uvedl ředitel staroměstského zemědělského družstva Dolina Josef Slezák. Podle něj je jedinou variantou rolníků čekání na pověstného Godota v podobě pořádného deště. Žádnými závlahovými systémy zemědělci totiž nedisponují. „Dlouho se nepoužívaly a jejich provoz je nákladný,“ vysvětlil Slezák.

Ve stavu sucha je i řeka Morava v úseku Spytihněv – Veselí nad Moravou. Hladina řeky ve Spytihněvi dosahovala včera ráno 80 centimetrů, hranice daná pro sucho je tam stanovena na centimetrů 87. Zapršet by ale podle meteorologů mělo už tento týden.