Proto na první stáž odjela pětice studentek tohoto oboru letos v únoru, a to do finské Vaase. „Poznaly tam nejen novou zemi, ale i pracovní prostředí ve škole podobného typu, ve třídě zahraničních studentů. Seznámily se například s rozdílnými technologickými postupy, vybavením pracoviště nebo způsobem obsluhy,“ sdělila vedoucí projektu Marta Vaňková z uherskohradišťské SŠPH.

Příjemné dojmy z této cesty dokládají slova studentek Dory Maňasové a Lady Machalové.

„Ne každý mladý člověk má šanci navštívit tak krásnou zemi, jako je Finsko. Nám se to díky projektu Leonardo da Vinci podařilo. Při absolvování měsíční praxe jsme uplatnily znalost anglického jazyka, zdokonalily schopnost komunikace a přiučily se i pár základních finských slov. Vyzkoušely jsme si, jaké to je žít měsíc na vlastní pěst a spoléhat jenom samy na sebe. Přestože jsme viděly jenom část Finska, velmi nás překvapilo, jak jsou Finové milí a přátelští. Praxe probíhala v klidném a uvolněném prostředí hotelu Silveria. Všichni se snažili o zpříjemnění našeho pobytu a neustále nás zahrnovali otázkami o České republice. Díky tomuto projektu máme nyní nezapomenutelné zážitky a zkušenosti,“ shodla se děvčata.

V dubnu přijedou na oplátku finští studenti do Uherského Hradiště. „Za šest týdnů tu projdou praxí a získají zkušenosti a poznatky z české gastronomie,“ přiblížila program Vaňková, podle níž odjede další skupina studentů SŠPH do Finska na druhou měsíční stáž letos na podzim.

„Poznávání nových zemí je pro studenty střední školy velmi přínosné. Jejich smysl pro toleranci a chápání odlišných kultur se prohlubuje a tím i zdánlivě obyčejné vztahy mezi mladými lidmi různých zemí přispívají ke klidnému životu v Evropě,“ uzavírá vedoucí školního projektu.