Kolik lidí bude mít Městská policii v Uherském Hradišti v pohotovosti?

Sloužit budou čtyři strážníci. To, jakým způsobem se budou na služebních činnostech podílet bych ale nerad prozrazoval.

Budete mít na služebně vánoční stromeček?

Zřejmě ho mít nebudeme. Před několika dny jsme se nastěhovali do nové budovy v Hradební ulici a tak jsme v tom shonu na zajištění symbolu Vánoc zapomněli. Pokud ho ale některý z kolegů na poslední chvíli přinese, nebráním se tomu.

Rozdělujete si s kolegy dárky?

Ne, dárky si nedáváme. Vždy ale dojde na upřímná přání, ve kterých figuruje hlavně zdraví a tolerance manželek a přítelkyň. Bez těchto faktorů bychom naši práci nemohli vykonávat.

Na ochutnání svátečního pečiva ale určitě dojde…

To ano. Každý z nás zpravidla trochu pečiva přinese a službu si pojídáním sladkostí zpříjemníme.

Také zřejmě dojde na štamprli vaječného koňaku…

Ne ne. Takovou možnost naši lidé nedostanou. Alkohol na pracoviště nepatří.

Řešíte o Vánocích hodně přestupků?

Zpravidla bývá na Vánoce docela klid. Nejčastěji se zaměřujeme na kontrolu bezdomovců, kteří se více než jindy stahují do tepla autobusového či vlakového nádraží a jiných frekventovaných budov. Lidé také v době Vánoc bezdomovce obdarovávají, a tak se lidé bez střechy nad hlavou dostanou i snáze k alkoholu. Je tedy nutné zkontrolovat lavičky ve městě, zda na nich neleží opilí lidé a nehrozí jim umrznutí či podchlazení. Občas vánoční klid naruší také případy, kdy se partneři doma pohádají, jsou agresivní a je nutné takové situace uklidnit. Vzpomínám si na případ z minulého roku, kdy se opilý muž dobýval do domácnosti jeho přítelkyně. Kopal a bušil do dveří a hlasitým křikem se dožadoval otevření dveří. Slečna musela na pomoc přivolat strážníky a ti muže uklidnili. Dívka mu nakonec dveře otevřela a opilý mladík vánoční čas v klidu prospal.

Podle jakých kritérií vybíráte vánoční službu?

Většinou se snažíme, aby o Vánocích nesloužili strážníci, kteří mají malé děti. Ne vždy je to ale z kapacitních důvodů možné.