Fotogalerie ZDE

Příchozí vítalo u Holubyho chaty nejen téměř jarní slunečné počasí, ale také vonící svařák či výborné kulinářské pochoutky v podobě zabijačkové kapustnice, vepřového guláše, čerstvých langošů a bramboráků.

Zpěvem československé hymny byla úderem třinácté hodiny zahájena oficiální část setkání nedaleko 970 metrů vysoké hory.

Mezi starosty obcí z obou stran hranice nechyběl ani tradiční účastník akce, a to statutární náměstek hejtmana Zlínského kraje Libor Lukáš, který položil jednu z kytic u Památníku česko-slovenské vzájemnosti.

O přátelskou, téměř rodinnou atmosféru se staral také mužský pěvecký sbor z Kunovic.

„Příjemně jsem strávila část silvestra. Oslovila mě také bezprostřednost lidí, kteří přicházeli. Nelituji, že jsem tady dnes byla,“ prozradila Marcela Dlabajová z Fryštáku, která se na Velké Javořině objevila spolu s manželem poprvé v životě.

Bez komplikací se po úvodní části rozhořela i Vatra přátelství, u níž lidé ještě dlouho postávali a diskutovali. „Vatru jsme pro jistotu přichystali až dnes dopoledne. Do roku 2007 jsme ji stavěli s několikadenním předstihem, ale právě tehdy nám ji někdo zapálil už několik dnů před silvestrem,“ poznamenal spoluorganizátor akce a stránský místostarosta Antonín Zámečník.

Spoluzakladatelem akce, jež měla původně vyjadřovat nesouhlas s rozdělením společného státu, byl i někdejší federální ministr životního prostředí Josef Vavroušek. Ten však s dcerou Petrou zahynul v roce 1995 pod lavinou ve Vysokých Tatrách. Jeho přátelé na Velké Javořině před lety vybudovali památeční mohylu.

Mohylu každým rokem obnovují účastníci setkání z drobných kamenů. Ten svůj přivezl až z daleké Palestiny starosta Dolního Němčí František Hajdůch.
„Je z dob Herodovy vlády z pevnosti postavené nad Mrtvým mořem ještě před narozením Krista,“ uvedl Hajdůch.

Čtěte také:

S bonaqou na Velkou Javořinu