„Kampaň trvala od dubna do konce října na několika základních školách Zlínského kraje. Na konci listopadu předvedli její finalisté své výsledky odborníkům, kteří jejich půlroční úsilí posoudili a vybrali vítěze letošního, již 3. ročníku,“ vysvětlila Jana Tesařová z Ekologického institutu Veronica, který byl organizátorem akce. „Hřebem kampaně byl „Den bez CO2“. Ten uspořádaly jednotlivé školy na konci října, v týdnu vrcholícím prvním celosvětovým Dnem ochrany klimatu,“ pokračovala Tesařová.
Tříčlenná porota v čele s ředitelkou Energetické agentury Zlínského kraje, Miroslavou Knotkovou, hodnotila na konferenci konané v sále Reduty v Uherském Hradišti nápaditost i náročnost aktivit jednotlivých týmů, jejich ohlas u veřejnosti, ale i odborné znalosti členů týmu.
„Všech osm finalistů dokázalo, že problematice ochrany klimatu velmi dobře rozumí. Zvládli oslovit jak své spolužáky a veřejnost, tak i místní média velmi vynalézavými způsoby. Upozorňovali na plýtvání energií, na zbytečné vytváření odpadů, na to, jak nakupováním potravin z místní produkce zamezíme emisím skleníkových plynů z dopravy. Zjišťovali, jak se spolužáci dostali do školy, a doporučovali jim ekologické způsoby cestování, zejména pěšky, na kole či veřejnou dopravou. Několik týmů se zaměřilo i na to, kolik času děti tráví u počítačů a jak s tím mimo jiné souvisí i rostoucí spotřeba elektřiny,“ popsala počínání školáků předsedkyně poroty Miroslava Knotková.
Záštitu nad soutěží převzala Energetická agentura Zlínského kraje a uskutečnila se za spolupráce s Krajským úřadem Zlínského kraje. Organizování soutěže podpořilo grantové řízení ministerstva životního prostředí.