Fotogalerii z utkání 1. FC Slovácko - Příbram naleznete ZDE

Nato se však z reproduktorů konečně začala linout slova hlasatele, která fanouškům i hráčům hradišťského klubu zněla jako rajská hudba. Konstatování, že Kladno pouze remizovalo na Bohemians 0:0, totiž znamenalo, že se v Uherském Hradišti bude chodit na nejvyšší soutěž i v následující sezoně. Ta rána musela být slyšet hodně daleko. Kámen, který spadl ze srdcí fanoušků, majitele klubu, jeho vedení i hráčů byl totiž obrovský. Vždyť ještě před necelými dvěma týdny figurovalo mužstvo kolem kapitána Pavla Němčického na sestupové příčce, což stálo hlavu trenéra Josefa Mazury.

Záchranářskou misi za něj na trenérské lavičce dokončil sportovní ředitel Miroslav Soukup. „Je to pro mě takové malé osobní vítězství. Jsem rád, že nejsem podepsaný pod sestupem,“ oddechl si Soukup, jenže ale neopomněl ani svého předchůdce. „Pepa Mazura uhrál velkou většinu bodů, já jsem to jenom dorazil. Je to naše společná práce.“

Hlavním hrdinou zápasu, ale i celé sezony, se stal brankář Miroslav Filipko. Jeho zákrok deset minut před koncem utkání s Příbramí, kdy v posledním okamžiku reflexivně zabránil jistému vyrovnání, byl symbolický. „Filipko je pro mě muž zápasu a asi i muž kola. Viděl jsem i další zápasy a on prostě Slovácko zachránil v lize,“ vysekl gólmanovi Slovácka poklonu i trenér poraženého celku Karol Marko.

„Přestože to byl remízový zápas se šťastným koncem pro domácí, Slovácku záchranu přeji, je mi to tady velice sympatické,“ dodal.

Na stadionu probíhaly velké oslavy, natěšení fanoušci zaplnili hřiště a objímali se s hráči. „Asi čtyřicetkrát jsem se napil slivovice, další pobídky už jsem musel s díky odmítat,“ usmíval se Petr Švancara. „Přišlo mi to, jako bychom vyhráli titul,“ kroutil dojatě hlavou zkušený útočník a jeden z miláčků publika.
„Záchrana je super! Ale takový klub, jako je Slovácko, si to určitě na úkor Kladna zaslouží. Filipkovi by měli spoluhráči umývat kopačky po každém zápase. Ale dneska hráli všichni dobře,“ zářil štěstím do šály zabalený Tomáš Vala z Uherského Hradiště. „V závěru to byly nervy, Filipkův zákrok deset minut před koncem, ten nás udržel v lize,“ dodal další z fanoušků Petr Tureček z Popovic.

Všichni příznivci Slovácka si teď už mohou v klidu vychutnat poslední duel v Plzni, hokejové mistrovství světa, vzápětí totéž ve fotbalovém vydání, a pak už se PRVOligový kolotoč roztočí znovu. Zbývá snad jen vyslovit přání za všechny kardiaky: snad bude pro Slovácko méně nervydrásající než ten právě končící.