Necelý měsíc poté, co byl Karásek jmenován ekonomickým náměstkem českého ministra obrany, přišla ještě daleko více šokující zpráva – slováckého politika si jako svého hlavního poradce pro ekonomiku vybral předseda Evropské komise José Barroso.
„Tuto informaci vám mohu potvrdit. Ostatně, pan Karásek byl vždy politikem evropské, ne-li celosvětové úrovně, takže to není žádné překvapení,“ konstatovala Petra Zemčíková, která ze dne na den složila funkci tiskové mluvčí uherskohradišťské radnice a stala se Karáskovou osobní mluvčí.

A proč vůbec k celé záležitosti došlo? „Můj dosavadní hlavní poradce byl jistý Francouz, který žil okázalým stylem. Stavěl si na okrajích měst drahé vily z nakradených evropských peněz a opíjel se na noblesních večírcích pravým šampaňským. Nedělalo to dobré jméno celému mému týmu,“ svěřil se Barroso. „Kdežto Libor, ten je úplně jiný. Posune nás blíže k lidem. Celou unii. Zapůsobil na mně, když jsme si jednou na míkovických hodech připíjeli vínem značky Mařatická síra a po třetím litru mě začal učit verbuňk se slovy, že díky tomuto zvláštnímu tanci v minulosti zhubnul deset kilo. K našemu cifrování se po chvíli přidal celý sál a já jsem tak uviděl, jaká schopnost strhnout masu lidí prakticky k čemukoliv v Liborovi dřímá. Někoho takového jsem potřeboval. Člověka blízkého k lidu,“ zakončil svůj monolog Barroso s tím, že inkriminovaný večer si pamatuje jen díky záběrům hodového kameramana.

Podle bruselských zákulisních zdrojů se již poradce Karásek v byrokratickém srdci Evropské unie zabydlel. Několik posledních nocí se prý bruselskými ulicemi nesl zpěv táhlé písně „Pil sem včeraj, pijem dneskaj, zajtra budem“.

Text se nezakládá na pravdě

Michael Ente Kapřík