K tanci i poslechu zahrály rovnou tři cimbálové muziky – domácí muzika z Ostrožské Lhoty i mladá cimbálovka Višňa, a také Burčáci z Míkovic. „Beseda u cimbálu se letos koná zhruba po třiadvacáté. Tato tradice je stará téměř stejně jako krúžek Háječek,“ uvedl vedoucí krúžku Petr Radoch.

Kromě dospělých tanečníků, kteří tvoří sehraný tým, vystoupila i nejmenší skupinka dětí z Kameňáčku, jež svůj program zvládli také na jedničku. O nácvik jejich pásma se stará Lhoťanka Pavla Páčová. „Je to dřina s těma malýma, nejradši by si jenom hráli. Dá to úsilí nacvičit s nimi představení,“ popsala Páčová, která má na starosti dvanáctku malých svěřenců ve věku od tří a půl do šesti let, přičemž jde z velké části o ratolesti tanečníků z Háječku.

Přestože to lhotským cimbálovým muzikám výborně hrálo, brzy bude ještě líp. Dočkají se totiž zbrusu nového cimbálu. „Vyrábí nám ho Jiří Galuška z Ostrožské Nové Vsi. Do týdne by měl být hotový, naladěný a vyzkoušený a připravený k předání,“ řekl Radoch. Starý nástroj vlastní folkloristé už dlouhých dvacet let, přičemž v době jeho pořízení už měl za sebou tři desítky odehraných roků. Je nejenom hodně starý, ale také poškozený natolik, že by musel projít kompletní generálkou. Proto se hudebníci dohodli pořídit nový. „Typ cimbálu, který jsme si vybrali, přijde na 125 tisíc korun,“ uvedl Radoch. Ten si částečně zaplatí sami folkloristé, z části jim pomůže sponzorský dar a příspěvek od lhotského obecního úřadu. Něco také vydělají prodejem toho starého. „Několik zájemců na něj máme. Zatím to vypadá, že poputuje do vlčnovského klubu kultury,“ dodal Petr Radoch.

Lidové veselí pokračovalo v Ostrožské Lhotě až do časných ranních hodin. „Folklor mám ráda. Je veselý a rytmický. Málokterou besedu u cimbálu vynechám,“ konstatovala pětadvacetiletá Alena Miklíčková z Ostrožské Lhoty.