V té době nikdo ani ve snu netušil, že stojí u vzniku nejúspěšnější komedie za celou historii Slováckého divadla. V pátek divadelníci oslavili deváté narozeniny komedie. A slavilo se příznačně – další reprízou, tentokrát v Boskovicích.

„Dělali jsme si spíš představení pro radost. Počítali jsme s deseti, možná patnácti reprízami, chtěli jsme zvát přátele, ale nějak se nám to vymklo z rukou a mnozí známí to pořád neviděli, protože nejsou vstupenky,“ vzpomíná na vznik inscenace s úsměvem režisér Bellan. To, co po premiéře totiž vypuklo, všechny překvapilo. Zvěsti o nové komedii letěly krajem jako blesk a po několika týdnech divadlo muselo zcela změnit program. Všichni chtěli vidět Rychlé šípy. Ostatně – ta situace trvá stále. „Rychlé šípy jsou nejrychleji vyprodanou inscenací. Mohli bychom je hrát každý týden a pořád by bylo plno,“ potvrzuje představitel Dlouhého Bidla a mluvčí souboru Josef Kubáník.

Na herce ale čekaly i úspěchy za hranicemi regionu. „Hráli jsme v pětatřiceti městech napříč naší vlastí. Byly to hezké zájezdy,“ usmívá se režisér Bellan, jenž se několika výletů za diváky sám účastnil. „Ve Zlíně nám třeba uprostřed představení vypnuli proud, tak jsme museli improvizovat, v Napajedlech se zase málem diváci porvali o vstupenky, v Novém Jičíně nám vtrhly do sprch nadšené divačky, to bylo nejlepší,“ vzpomíná režisér.

Rychlé šípy se několikrát objevily v televizi, do své televizní Manéže je pozval Bolek Polívka, zapojily se do sbírkové akce Pomozte dětem!, historkami z představení několikrát bavily posluchače rozhlasových stanic. Do Uherského Hradiště za herci několikrát přijel skutečný Jindra Hojer, podle kterého Jaroslav Foglar pojmenoval jednoho z pětice Rychlých šípů. Komedie má za sebou momentálně téměř 330 repríz.

Jak vypadala oslava devátých narozenin? „Vzhledem k tomu, že máme před premiérou inscenace Cikáni a každý den od rána zkoušíme, stavili jsme se po představení v Boskovicích na benzince a složili se na láhev sektu. Tu jsme v autobusu vypili a těšili se na další představení,“ přiznává s úsměvem Josef Kubáník. Nejbližší Rychlé šípy se budou v Hradišti hrát v pondělí 9. listopadu.