Jestli něco ve Slováckém divadle umějí na výbornou, pak je to úcta k pozoruhodným představením, kterých mimochodem mají na repertoáru hned několik. V jejich čele však bezkonkurenčně stojí Rychlé šípy, jež svým neopakovatelným humorem publikum baví rovných deset let. „Komedii vidělo přes 80.000 diváků a stále je vyprodaná. To je něco, k čemu musíme mít úctu,“ svěřil se představitel Dlouhého Bidla a mluvčí divadla Josef Kubáník a dodal, že to byl taky hnací motor samotné páteční oslavy. „Pozvali jsme kolegy, kteří za deset let komedií prošli, ti, kteří mohli přijet a přijeli, si v narozeninovém představení zahráli, kolegové si připravili i speciální scénku v ruském jazyce a na jevišti se objevil i skutečný Jindřich Hojer, tedy předobraz jedné z postav komiksové pětice Rychlých šípů.“ Ten v téměř devadesáti letech publikum a herce samotné překvapil veršovanou zdravicí a svěřil se, že díky uherskohradišťskému představení má pořád radost ze života.

„Je mi s vámi moc dobře, vléváte mi sílu žít,“ vyznal se z obdivu ke slavné komedii někdejší člen Foglarova oddílu. Pětice Rychlých šípů ale dostála i pověsti šlechetných hochů, když po představení vydražila některé rekvizity z komedie a narozeninové předměty ve prospěch Domova pro osoby se zdravotním postižením Na Bělince v Kunovicích. Ta nakonec vynesla rekordních více než čtrnáct tisíc korun. Největší boj se strhl o absurdní nabídku – pozvat kohokoliv z Rychlých šípů na večeři. „Ukázalo se to jako dobrý nápad. Samotné pozvání se vydražilo za pět a půl tisíce korun, k němu však přibyly tři anonymní, takže na nějaký čas budeme mít jistotu obživy,“ říká s humorem Josef Kubáník.

Diváci však ocenili i možnost potkat se s herci po skončení představení ve foyer divadla, kde na všechny čekal bohatý raut. Mnozí se s nimi fotili, jiní se spokojili s podpisy. „Komedii jsme viděli už pětkrát a pokaždé nás překvapuje, s jakou chutí a nadšením ji herci hrají,“ svěřila se pětadvacetiletá Zdenka Svobodová a dodala, že Rychlé šípy nenavštívila naposledy. „A to nás drží při životě – naši diváci,“ reagoval na poklonu z řad diváků Josef Kubáník.

Josef Kajetán