V průběhu dvoudenní návštěvy Slovácka zavítala ruská delegace na Uherskohradišťsko. Doprovázel ji předseda představenstva Klubu podnikatelů Sdružení nezávislých států (SNS) v České republice Oleg Orlov a prezident zmíněného klubu, zástupce Gapromexportu Roald Piskoppel. V první den návštěvy, v sobotu dopoledne, položili hosté se starostou Uherského Hradiště Liborem Karáskem kytice květů k památníku padlých na tamním náměstí Míru. „V doprovodu starosty Modré Miroslava Kováříka a ředitele Základní školy Velehrad Radomíra Válka se pak ruští hosté odebrali za Velehrad, kde se poklonili památce amerického vojáka W. J. Macka, který 7. července 1944 zahynul v troskách bombardovacího letadla,“ poznamenal Antonín Turecký, který byl pověřen Klubem SNS organizací návštěvy ruských generálů.

Poté si ruští generálové a jejich doprovod prohlédli velehradskou baziliku Nanebevzetí Panny Marie a svatých Cyrila a Metoděje. „Rád bych se sem přijel podívat v roce 2013, kdy budou ukončeny restaurátorské práce v bazilice i rekonstrukce historických budov v centru Velehradu, na něž zdejší farnost dostala dotaci z ministerstva kultury,“ nechal se slyšet účastník pěti válek, hrdina Ruska, generálmajor Vladimír Fedorovič Gončarenko.

S hradišťským starostou Liborem Karáskem se ruští hosté setkali v sobotu při slavnostní večeři ve velehradském hotelu Mlýn. Přítomen byl i poslanec Parlamentu České republiky Vladimír Koníček. V neděli si hosté prohlédli starobylý hrad Buchlov. „Pokud za rok opět přijedou ruští generálové na Velehrad, rád bych je pozval do naší školy na besedu s našimi žáky a učiteli. Snad se nám podepíší i na Stěnu slávy, kterou ve škole připravujeme,“ svěřil se ředitel Válek.
„Už potřetí jsem se mohl přesvědčit, že na Slovácku je věnována velká péče historickým památkám, ale také památníkům padlých vojáků zahraničních armád. Oni všichni položili ve druhé světové válce své životy za to, aby naše i budoucí generace mohly žít pod mírovým nebem,“ shrnul stručně své dojmy z návštěvy Slovácka generál Antoškin. Než ruští generálové odcestovali v neděli do Prahy, předali jejich průvodci po Slovácku, Antonínu Tureckému z Velehradu, zlatou knihu s podpisy všech účastníků.