Kukátko Uhersko-brodska klikni ZDE

Město má v úmyslu stání v řadě dalších ulic, včetně těch kolem místního gymnázia, v příštím roce zpoplatnit a vystrnadit tak dlouhodobě parkující řidiče do částí, kde jsou k tomu účelu bezplatné odstavné plochy zřízeny.

„Nepřekvapuje mě to, v centru tak budou zpoplatněna už téměř všechna místa k parkování. Spíš mi vadí, že jsou auta zaparkovaná vedle sebe jako sardinky. Na rodiny s malými dětmi nikdo nemyslí. Ty pak mají problém vytáhnout prcky z autosedaček. Nebo vysoukat z auta kočárek,“ kroutí nespokojeně hlavou Petr Stojaspal, který bydlí v okrajové části města u výpadovky na Nivnici. Rovněž Janě Beníčkové, stavující se na tamním Masarykově náměstí při cestě ze zaměstnání v Havřicích, není příliš po chuti, že bude muset chodit pěšky více než doposud. „Pokud to bude jen na poštu nebo na úřad, tak za to každý asi raději dá peníze na placeném parkovišti. V dnešní době, kdy se nám nedostává času, si čím dál míň lidí může dovolit prostoje. Pro leckoho se pěší túra od Kauflandu do města může jevit jako časově nepřijatelná,“ uvedla Beníčková.

V nadcházejícím roce plánuje Uherský Brod zavést nový parkovací systém a zpoplatnit zhruba 120 odstavných míst v ulicích Hradišťská, Moravská a Přemysla Otakara ve směru na Prakšice, které kraj letos převedl do majetku města, a také v ulicích kolem gymnázia. Podle místostarosty Uherského Brodu Pavla Josefíka jde o snahu radnice dlouhodobě parkující donutit, aby využívali bezplatná parkoviště vzdálená pár set metrů od centra. „Kdo chce parkovat celodenně bezplatně, může využívat parkoviště pod starým hřbitovem nebo nechat stát své auto na parkovišti u Kvanta, u akvaparku, u Lídlu, u Kauflandu, odkud dojde na náměstí díky zprovozněné nové lávce za několik málo minut,“ tvrdí Josefík. Jen na odstavných plochách kolem Vlčnovské ulice je podle něj 500 parkovacích míst. Cenu parkovného však zatím radnice nestanovila. V plánu je kvůli výběru nového parkovného totiž investice do 18 parkomatů. Její výše se má pohybovat kolem pěti milionů korun. „Chceme, aby se parkovné stalo nástrojem pro regulaci parkování. Kdo sem jezdí do zaměstnání, neměl by nám blokovat centrum města,“ konstatoval Josefík.

Jenom pro srovnání. V Uherském Hradišti je výhledově v plánu zpoplatnění i těch parkovacích ploch, které nejsou úplně v centru města. Co nevidět se má začít platit například jak u kina Hvězda, tak posléze i na doposud neupravené ploše v sousedství vlakového nádraží.

Kde se už platí a kde se bude

Doposud placené plochy ve městě: Masarykovo náměstí a ulice Bří Lužů

V příštím roce zpoplatněné stání: ulice Hradišťská, Moravská, Přemysla Otakara, Seifertova, Komenského a ulice Široká