Autoři příspěvků v ní poukazovali na to, že bylo se psem nevhodně zacházeno. Nic takového se však nepřihodilo, protože šlo o pouhou recesi a humorné doplnění programu. Čtyřnohý chlupáč totiž uvnitř stroje při startu nebyl. „Psa jste dali do té věci zcela vážně? Víte, co to zvíře muselo prožít? Kde se dá podat trestní oznámení na pořadatele a zvěrolékaře,“ dotazoval se rozzlobený čtenář webových stránek. Rozčiloval se ale zbytečně, zvíře uvnitř raketoplánu nebylo.
„Uvnitř být skutečně nemohl. Kabina určená pro pilota byla vyrobena z masivního polystyrenu a nebyl v ní žádný dýchací otvor, “ uvedl veterinář uherskobrodské veterinární kliniky Jiří Kaděra.

FOTOGALERIE a VIDEO ze startu raketoplánu ZDE

I negativní ohlasy však vidí pozitivně jeden z organizátorů startu raketoplánu Zbyněk Kaisler. „Velmi mě to těší. Jsem rád, že náš projekt zaujal, přestože to nebylo jen ryze pozitivní,“ sdělil Kaisler.

První slovácký raketoplán odstartoval tuto sobotu z kukuřičného lánu, nacházejícího se v těsné blízkosti uherskobrodské hvězdárny.

Raketa posetá slováckými ornamenty vzlétla ze skloněné startovací rampy pod úhlem pětačtyřiceti stupňů směrem na východ. Letoun nakonec odstartoval bez avizovaného psa, kterého těsně před startem přímo na místě vyšetřil specialista.

Kosmonaut připravený pro Slovácko dobýt vesmír dostal speciální oblek, a to dlouze vyvíjený a na míru ušitý skafandr. Poté už obětavého pilota uložili odborní asistenti do schránky, kterou umístili do přední části raketoplánu. Ten za napjatého očekávání všech přihlížejících vzlétl v 16 hodin a 30 minut.

Krátce po startu se ale stroj zřítil na zem a pohltily jej plameny. Do akce se proto pustili hasiči. Po několikaminutovém ničení požáru za pomocí vody a pěny oheň zničili. Na místo neštěstí se vrhli odborní asistenti, kteří se snažili v troskách raketoplánu najít schránku s němým hrdinou. Po pátrání a vyproštění se jim naskytl nečekaný pohled. První slovácký kosmonaut tragédii přežil. Čile vyskočil ven a ve svém stříbrném skafandru se přivítal se šokovanými diváky. Stal se největší hvězdou Uherskobrodska.