„Dnes odpoledne se počet občanů v naší vesničce několikanásobně navýšil. Bylo to díky první farní pouti k Panně Marii Pomocnici křesťanů, ale také kvůli druhému ročníku výstavy vín z tratí Staré hory z celé Moravy,“ neskrývala radost z hojné účasti lidí v Hostějově jeho starostka Antonie Vaculíková. Jejím vroucím přáním je, aby se poutě v obci staly tradicí.

„Přesto, že meteorologové předpovídali na celou sobotu déšť, věřící, kteří se vydali půl hodiny před polednem z farního kostela v Osvětimanech v poutním procesí k naší kapličce, zasvěcené Panně Marii Pomocnici křesťanů, si počasí a účast na mši svaté doslova a do písmene vymodlili,“ radovala se první žena Hostějova. Před místní zvoničkou, jejíž výstavba je datována rokem 1866, ale Hostějovští ji nazývají kapličkou, se sešlo při mši svaté za obyvatele obce a její rodáky na sto padesát věřících. „Je obdivuhodné, kolik lidí se procesí, které z osvětimanského kostela neslo do hostějovské kapličky sošku Panny Marie s Ježíškem, zúčastnilo. V tomto regionu je ještě stále dost věřících lidí,“ čišela radost z Jany Kotasové, která přijela na pouť z Bzence.

Svůj den měli v sobotu v Hostějově i milovníci vína. Užít si 106 vzorků vinných moků ze třiatřiceti obcí jižní a východní Moravy, v nichž jsou vinice v tratích s názvem Staré hory, přišlo do tamního kulturního domu na sto šedesát fajnšmekrů. „Myšlenka soustředit na jednom místě vína z početných moravských Starých hor vznikla zcela přirozeně během mých četných cest po vinorodých oblastech. Zajímalo mě, jestli vína z těch Starých hor, obvykle se nacházejí v nejlepších polohách a s nejstarší historií, jsou něčím výjimečná a zda je něco spojuje,“ zauvažoval Bohdan Troják z Bořetic, člen občanské sdružené Dobromysl.

A právě v Bořeticích se podle jeho slov konal před třemi roky první ročník výstavy vín ze Starých hor. Aktuální druhá edice byla zorganizována obcí Hostějov, bořetickým sdružením Dobromysl a conviviem Slow Food Moravia. „Hostějovská Stará hora byla nově osázena v roce 2006 a nyní je již v plné plodnosti. Proto Chardonnay z Hostějova nemohl mezi vystavenými vzorky chybět,“ potvrdil Troják.

Poznamenal, že na území Čech se s místním označením Stará hora či Staré hory vinaři vůbec nesetkávají. Je to dáno především tím, že solitérní vinice tam byly vesměs pojmenovány po jednom vlastníkovi nebo po viniční usedlosti. Jeho slova potvrdil Vladimír Kameníček z Vinařic u Kladna. „S ženou jsme si přijeli k manželům Glosovým do Žeravic pro svoji tradiční dávku slivovice a ti nás přivedli na košt vín ze Starých hor. Vystavené vzorky jsou opravdu vynikající,“ okomentoval kladně návštěvu Hostějova Kameníček.

Spokojena s poutí a výstavou vína byla nejen poslankyně Michaela Šojdrová, ale i exsenátor Josef Vaculík a etnografka Slováckého muzea ve výslužbě Marie Náplavová. „Kéž by všude vládla taková svornost a dobrá atmosféra jako v Hostějově. Lidé tu nemají žádné velké bohatství, ale je za nimi i paní starostkou vidět hodně práce,“ nešetřila chválou Šojdrová.

O pohodovou atmosféru koštu se postaral dětský soubor Buchlovjánek, který účinkoval nejenom v sále kulturního domu, ale i v přilehlém stanu, kam od pohárku vína vylákal desítky návštěvníků výstavy. K degustaci porotou nehodnocených vín vyhrávala Cimbálová muzika Jana Minkse.