Informovala o tom ředitelka městské společnosti Podnikatelský inkubátor Kunovice – Panský dvůr Jana Bánovská.

Slavnostní otevření stavby za 163 milionů korun je naplánováno na konec srpna, nebo zařátek září.

Podnikatelský inkubátor vzniká v centru města v bývalém sídle lichtenštejnských knížat – Panském dvoře. Jde o komplex pozdně renesančních budov, které byly v době socialismu značně zdevastované. V roce 1995 se staly národní kulturní památkou a o deset let později vedení města dokončilo výkup areálu od místní firmy. „Zájemci museli splnit dvě podmínky – musí jít o malé a střední podniky, tedy do 250 zaměstnanců, a musí jít o inovační či začínající podniky,“ řekla Bánovská.

Kunovický inkubátor je přitom specifický v tom, že zde vzhledem k jeho poloze nemohou být umístěny výrobní podniky, menší provozy či laboratoře. Zájemcům nabízí jen kancelářské prostory.

„Každopádně stále přijímáme žádosti o umístění, protože v inkubátoru podniky dlouhodobě nezůstávají, ale později se stěhují do větších prostor. Řadu žadatelů jsme zaujali i tím, že v areálu jsou restaurace či parkovací plochy,“ dodala ředitelka.

Roční tržní nájemné bez elektřiny a inkasa v inkubátoru přijde na 1500 korun za metr čtvereční, radnicí dotované nájemné o 500 korun méně. K tomu všemu jim společnost zodpovídající za chod nabídne i služby recepční, propagace i reklamní, několikrát do roka budou moci také využít prostor velkých sálů. „Nevěřil jsem, že se najdou firmy, které budou chtít sídlit v Kunovicích na křižovatce. Tipoval jsem, že to bude velký průšvih,“ prohlásil Karel Nožička, který má v Kunovicích rodiče.

S revitalizací Panského dvora Kunovice začaly v roce 2009. Stavbaři zbourali některé staré objekty. Na jejich místě stojí dětské prolézačky, hřiště na pétanque, lavičky, chodníky a osvětlení. Poté přestavěly sýpku na komunitní centrum, kde se přestěhovala knihovna. Inkubátor je třetí a nejnákladnější etapou revitalizace celého areálu. Město si od něj slibuje především podporu podnikání a s tím související i vznik dalších pracovních míst. „Rada města Kunovic už jmenovala průmyslovou radu, která bude doporučovat jednotlivé firmy na základě jejich podnikatelských záměrů k zasídlení v našem podnikatelském inkubátoru,“ informovala kunovická starostka Ivana Majíčková.