Šestého ročníku akce s názvem Dort pro Brontosaura se mezi palisádami slovanského opevněného sídliště zúčastnilo na pět stovek mladých dobrovolníků, kteří pomáhají přírodě a památkám v pětatřiceti základních článcích v České republice.

Fotogalerie z archeoskanzenu ZDE

„Dort není jen pouhá oslava brontosauřích narozenin, ale především velké setkání lidí, kteří se kolem zmíněného hnutí pohybují, ať už jsou jeho členové, kamarádi, příznivci nebo nepravidelní účastníci jeho akcí,“ uvedl Dalimil Cody Toman, vedoucí brontosauří kanceláře v Brně a hlavní koordinátor akce. Dort tu ale podle něj byl i pro ty, kteří už řady hnutí opustili, ale i pro nadšence, kterým je blízká myšlenka dobrovolnické pomoci přírodě a kulturním památkám. „Akci s názvem Dort pro Brontosaura kuchtil víc než rok ,dortový tým´, kterou finančně podpořily Státní fond životního prostředí z programu Zelená úsporám a ministerstvo životního prostředí,“ informoval Toman a zalistoval historií brontosauřích setkání. To první se uskutečnilo v Poděbradech v roce 1992 u příležitosti osmnáctých narozenin Hnutí Brontosaurus, pátý Dort pro Brontosaura byl rozkrojen v roce 2004 v Telči.

Víkendová brontosauří akce, která vyvrcholila v neděli večer ceremoniálem krájení dortu, nabídla účastníkům nepřeberné množství, přednášek, workshopů, výchovných programů, tvořivých dílen, her, koncertů, výstav či sportovních klání. Jako obvykle nechyběla ani dobrovolnická brigádnická činnost. „V sobotu dopoledne se chlapci a děvčata podíleli na úklidu kolem obce, rybníků v jeho okolí, ale i na opravách zemnic a dalších staveb ve skanzenu,“ nechal se slyšet Miroslav Kovářík, muž na postu starosty Modré. Markéta Petrová z Prahy a její kamarádky okupovaly ve skanzenu rozestavěnou stáj pro zvířata. „Mezi základy stavby jsme při archeologickém výzkumu našly celou řadu úlomků keramiky z dob Velké Moravy,“ prozradila Petrová. Mimořádné pozornosti se těšila nedělní ukázka ekologického stavění z přírodních materiálů – slámy a hlíny, jemuž se profesionálně věnuje Ludvík Trnka. „O domy ze slámy s hliněnou omítkou je v poslední době velký zájem. Lidé si začínají uvědomovat, že přírodní materiály tu mají svoje místo. Sláma je jeden z nejdostupnějších přírodních materiálů a tepelných izolantů ve srovnání s konopnými a lněnými rouny, která jsou mnohem dražší a méně dostupná,“ snažil se přesvědčit zájemce o ekologické stavění Trnka. Zdůraznil, že i hlína je velice dostupným a levným stavebním a omítkovým materiálem. V průběhu třídenního Dortu pro Brontosaura nechyběl ani jarmark neziskovek a lokalit, kulatý stůl na téma Ochrana životního prostředí a dobrovolnictví jako hodnoty pro mladou generaci, vyhlášení výsledků soutěže Ekofór a předání výročních cen Hnutí Brontosaurus.

Zdeněk Skalička