Kukátko Uherskobrodska klikni ZDE

Jde o spektrální optický koherentní tomograf (OCT), který umožňuje provést nejpodrobnější vyšetření zrakového nervu a sítnice. Na podrobnosti o unikátním diagnostickém přístroji a jeho výhodách při vyšetřování oka pacienta jsme se zeptali majitele zbrusu nového spektrálního OCT, očního lékaře Petra Krejčiříka.

Přibližte, prosím, čtenářům Slováckého deníku diagnostický přístroj OCT.

OCT (z anglického Optical Coherence Tomography) představuje jednu z nejmodernějších a vysoce přínosných zobrazovacích metod k vyšetření zadních a předních struktur oka (sítnice, optický nerv a rohovka). Výsledkem vyšetření je obrazový OCT tomogram-řez strukturou oka, podobný klasickému zobrazení počítačovou tomografií (CT). Oproti tomu však OCT dosahuje vysokého prostorového rozlišení, řádově v mikrometrech. Jenom pro zajímavost, je to desetkrát až dvacetkrát méně, než je průměr lidského vlasu.

Jak může OCT vyšetření pacientům pomoci?

Lékař může díky tomuto vyšetření daleko dříve a přesněji diagnostikovat některá onemocnění oka a sledovat průběh léčby nebo terapeutického zákroku. Pokud pacient podstoupí vyšetření na OCT včas, zvýší tím šanci na úspěšnost případné léčby a minimalizuje rizikovější projevy onemocnění.

Jak vlastně probíhá OCT vyšetření v praxi?

Vyšetření je zcela bezbolestné, bez kontaktu s okem trvá několik minut. Pacient je v sedě, s podpěrou brady a čela, pouze sleduje světlo fixačního bodu. Slabé paprsky, které přístroj vysílá, jsou zcela zdravotně nezávadné. Někdy je potřeba aplikovat kapky na rozšíření zornice, v takovém případě je nutné počítat s omezenou možností řízení auta.

Kdy je vyšetření OCT, které dokáže lékaři pomoci udělat správné rozhodnutí a najít to nejlepší pro oči pacienta, vhodné?

Vyšetření indikuje ošetřující lékař. Využívá se u různých typů onemocnění, například u věkem podmíněné makulární degenerace (VPMD), diabetické retinopathie, jiných sítnicových onemocnění, u zeleného zákalu, vyšetření zrakového nervu, rohovky a komorového úhlu přední části oka.

Kde si může pacient moderní nenáročné vyšetření objednat. Hradí jej zdravotní pojišťovny?

Vyšetření se objednává na základě dohody s očním lékařem. V současné době není vyšetření OCT hrazeno z veřejného zdravotního pojištění, cena se pohybuje v řádu několika stovek korun.