Avšak ti, co jsou pro tuto formu obrany proti chřipce, mohou už nyní navštívit svého praktického lékaře a nechat se naočkovat. A to i přesto, že nejvhodnější doba pro dodání vakcíny je podle odborníků až období listopadu a prosince.

„Očkování provádějí praktičtí lékaři na žádost pacientů, přičemž doporučovaný termín pro očkování jsou poslední dva měsíce v roce. Ohroženým skupinám obyvatel, kam patří osoby starší pětašedesáti let či lidé vážně chronicky nemocní, přispívají na očkování zdravotní pojišťovny. Ostatní pacienti si musí vakcínu hradit sami,“ vysvětlila Yvona Ptoszková, náměstkyně pro léčebně preventivní péči uherskohradišťské nemocnice. Očkování je podle slov lékařky účinné na osmdesát procent. „Vir může časem zmutovat a jeho účinnost klesá,“ dodala Ptoszková. Vakcína proti chřipce vytváří imunitu na jeden až dva roky. Z tohoto důvodů lékaři doporučují každoroční přeočkování. Cena za vakcínu se pohybuje kolem dvou set korun.

Na Slovácku zájem o očkování údajně je. Jenom v uherskohradišťské nemocnici naočkovali v loňském roce doktoři čtyři stovky lidí. Například v Ostrožské Lhotě, která má zhruba sedmnáct stovek obyvatel, místní aplikaci injekce žádají. Každoročně na tamním zdravotním středisku očkují desítky pacientů. „Letos jsem zatím naočkoval asi čtyřicet lidí. Ale ročně mívám kolem sto padesáti zájemců o vakcínu,“ uvedl ostrožskolhotský praktický lékař Josef Mezulianik.

Očkování proti sezonní chřipce lze aplikovat také u dětí, a to již od šesti měsíců jejich věku. „Rodiče vždy seznámím s výhodami, které očkování má a dám jim na výběr. Dá se ale říci, že své děti příliš očkovat nenechávají,“ konstatovala staroměstská praktická lékařka pro děti a dorost Irena Pelechová.

„Na očkování proti chřipce mám negativní názor. Nikdy jsem se očkovat nenechal a ani to nemám v plánu. Myslím si, že to oslabuje organismus a snižuje imunitu. Ale ostatnímu očkování se nebráním,“ vyjádřil svůj názor sedmadvacetiletý Dolněmčan David Mikulec.