Prvním červencovým dnem započalo zkušební období projektu datových schránek, které umožňují podnikatelům s úřady komunikovat prostřednictvím internetu. Od listopadu pak budou schránky pro tyto subjekty povinnou záležitostí. Zřídit si je však mohou i fyzické osoby. „Velkou výhodou pro lidi je, že za elektronickou korespondenci nezaplatí ani korunu. Poplatky hradí stát,“ vysvětlil Zdeněk Zajíček z ministerstva vnitra, které schránky zřizuje. Ten věří, že se ze schránek v blízké budoucnosti stane standard, jakým jsou dnes třeba mobilní telefony.

Pokud si podnikatelé budou chtít ve zkušebním období, které tento týden začalo, schránku cvičně „osahat“, musejí počítat s tím, že od úřadů už žádné listiny nedostanou. Pokud někdo schránku jednou použije, nelze vzít tento krok zpět. Platí to ovšem pouze pro subjekty, které budou od prvního listopadu schránku používat povinně.

Datovou schránku si lze představit jako e-mail. „Rozhraní je velice podobné. Když dorazí zpráva, je patrné, od koho je, kdo je příjemcem, co je předmětem a zda je důvěrná,“ prozradil Zdeněk Soukup z brněnské vývojářské společnosti YDS.

V době crackerských útoků, phisingu a jiných pirátských útoků na uživatelova data každého zajímá, nakolik je nový systém bezpečný. „Z tohoto hlediska se mi zdá projekt mírně nedotažený. Je totiž chráněný pouze uživatelským jménem a heslem, i když to by mělo být složité a komplexní. Je také možné nechat si vygenerovat certifikát,“ uvedl Soukup.

Projekt datových schránek nenechal klidným ani programátorské firmy, které již teď pracují na různých vylepšeních. „Naše společnost vyvíjí program, který poběží na pozadí počítače a přitom bude vstupovat do schránky a kontrolovat, jestli do ní nepřišla nějaká pošta. Jakmile psaní dorazí, uživateli na monitoru blikne informační bublina,“ dodal Soukup.

O datových schránkách už podnikatelé na Slovácku vědí. „Tento projekt mimořádně vítám. Vidím v něm velkou budoucnost. Dnes s počítačem umějí zacházet i starší lidé a obsluha schránky by pro nikoho neměla být problémem. Navíc ušetří peníze a čas,“ pochválil projekt uherskohradišťský podnikatel František Mikel.

Michael Lapčík, Jiří Korbel