V poslední době se hodně rozmohly balónky štěstí neboli létající lampiony, u nichž se zapálí hořák a balón se následně vznese do vzduchu. Je třeba si uvědomit, že jde o otevřený oheň. Balóny se nesmí vypouštět v blízkosti skladů sena, slámy, hořlavin nebo výbušnin. Lampion lze vypouštět pouze na volném prostranství vždy minimálně sto metrů od nejbližší budovy, lesa či stromů, elektrického vedení a tak podobně. Lidé by se měli vyvarovat pouštění těchto balónů v obytných zónách.
Hasičský záchranný sbor ČR

A právě v takových situacích přetížený mozek mnohdy zapomíná i na obecná pravidla bezpečnosti, což je důvod, proč dochází i k velmi nešťastným předvánočním nehodám.

Člověk by nevěřil, že nebezpečným může být i obyčejné smažení kapra. „Jeden takový případ jsme museli řešit ve Zlíně, kdy mladá žena u sporáku špatně vyhodnotila situaci a hořícího kapra na pánvi hasila vodou, místo aby jej přikryla hadrem. Nemohlo to skončit jinak, než výbuchem a následným popálením,“ uvedl případ, kdy si člověk neuvědomí některé ze základních bezpečnostních pravidel, krajský mluvčí hasičů Ivo Mitáček.

Řada lidí v období Vánoc zkrášluje své obydlí svíčkami. Po jejich zapálení je však potřeba uvědomit si několik pravidel, zvláště když jsou svíčky umístěny v něčem tak hořlavém, jako je adventní věnec.

„Pokud mám zapálenou svíčku, neopouštím byt. To se týká také populárních aromalamp. Samotné se svíčkami bychom pak neměli nechávat děti,“ upozornil se zdviženým prstem Mitáček.

Hasiči letos zatím nezaznamenali žádný případ, kdy by například v domácnostech hořelo od adventních svícnů. To ale neznamená, že k těmto událostem nedochází. Mitáček se domnívá, že řadu požárů v domácnostech v adventním období dokáží lidé zvládnout sami, a událost se tak nedostane na veřejnost. „Pamatuji se ale na případ z předešlých let, kdy muž, který bydlel v bytovém domě, odešel o dvě patra níž ke svým příbuzným. V podkroví, kde měl byt, začalo hořet a popelem lehla celá jeho domácnost,“ zavzpomínal Mitáček.

Požáry vánočních stromků, které dříve plnily strany hasičského zpravodajství, už dnes nejsou příliš časté. Používání klasických svíček na dekoraci stromku je už totiž spíše raritou.

„Lidé dokonce přestali používat i elektrické svíčky od asijských výrobců a nahrazují je kvalitní elektronikou. Pokud už ale k takovému požáru dojde, je velmi důležité jej nepodcenit, protože může velice rychle přerůst v nekontrolovatelný stav. Ostatně, na internetu koluje mnoho videí, jak rychle dokáže stromeček vzplanout. V takovém případě je už lepší zachraňovat své zdraví než dárky, které jsme nakoupili,“ nabádá ke zdravému seřazení priorit mluvčí hasičů.

Pokud při požáru elektrických svíček nedojde k automatickému vypnutí proudu, musí se elektřina vypnout ručně, teprve pak je možno hasit. „Otázkou je, čím. Ideální by byl práškový hasicí přístroj, ten ale málokdo doma má. Na malé požáry stačí hodit mokrý ručník či utěrku, případně jiný předmět, který dokáže vytěsnit okolní vzduch. Jestliže už člověk situaci nezvládá, musí okamžitě přivolat hasiče a opustit hořící byt. Důležité je nenechat za sebou otevřená okna a dveře, ale požár uzavřít, aby se nedostal do dalších místností,“ uzavřel Mitáček.

Rok 2008: Hořel seník i střecha paneláku

Hned tři ničivé požáry museli na Štědrý den v roce 2008 likvidovat hasiči na Uherskobrodsku. V Nivnici hořel seník, v Brodě panelák a v Bánově trafostanice.

Největší škody nadělaly plameny na nivnickém velkokapacitním seníku. V hale shořelo 350 tun sena a 360 tun slámy v balících. Majitel škodu vyčíslil na 2,2 milionu korun. „Už při příjezdu jsme z dálky viděli mohutný požár v areálu místního družstva. Velitel zásahu si místo požáru prohlédl a rozhodl, že hasiči budou chránit pouze okolní budovy a hořící materiál v seníku nechají kontrolovaně vyhořet,“ popsal nivnický požár, který vypukl před 18. hodinou, mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček s tím, že montovaný seník o rozměrech 20 krát 60 metrů nebylo možné zachránit a hasební práce by neměly smysl. Hasiči tak jen zabránili rozšíření požáru do okolí.

Stotisícovou škodu nadělaly plameny také na panelovém domě na uherskobrodském sídlišti u nemocnice. Oheň poničil sedlovou střechu o rozloze 10 krát 10 metrů. „Už před příjezdem hasičů se podařilo nájemníkům z horních pater úspěšně použít domovní hydrant. Po natažení vody lidé požár rychle lokalizovali a zabránili dalšímu šíření plamenů. Hasiči plameny dohasili, místo požáru překontrolovali a dům odvětrali,“ uvedl Mitáček s tím, že požár způsobila letící světlice nebo část zábavní pyrotechniky, která se dostala na střechu. Evakuace domu nebyla nutná a při požáru ani zásahu nebyl nikdo zraněn. Celou střechu muži od svatého Floriána ještě překontrolovali termokamerou. (man)