Jsou to krásné sporty, při nichž se každý do sytosti vyřádí v rozehřátém písku, a kdo k nim jednou přičichne, ten jim už často neodolá. A není se čemu divit.
Například plážový volejbal měl přímo raketový vstup na sportovní scénu, neboť snad již po deseti letech od svého vzniku se stal olympijským sportem. A stejně raketový start zažívá také další z plážových sportů, a to plážový tenis, nebo-li beach tenis. Co? Že jste o něm ještě nic nečetli, a ani nic neslyšeli? Tak to se pokusím napravit.
V České republice je tento sport v současné chvíli teprve v období rozpuku. Hraje se totiž zatím pouze v pěti městech, a to v Praze, Berouně, Českých Budějovicích, Poděbradech a ve Slavkově u Brna. Jenže pozor! Od tohoto měsíce beach tenis neboli plážový tenis přichází také na Slovácko. První vlaštovka plážového tenisu bude totiž vypuštěna na pískových kurtech ve Starém Městě na Širůchu.
Jejími „vypustiteli“ budou Katka Bočková, tenisová trenérka a bývalá aktivní hráčka tenisového oddílu Slovácké Slavie, společně s Karlem Zálešákem, který je jedním z provozovatelů tenisového areálu na Širůchu.
Hrát se bude na pískovém kurtu, kde se doposud hrával jen brach volejbal. Plážový tenis se tak stane další atrakcí, kterou toto sportoviště nabídne všem sportovcům. Jistě si říkáte, jak se takový plážový tenis vlastně hraje? Tak tento tenis je, jak znalci říkají, trochu takový hybridní sport, který je kombinací normálního tenisu, plážového volejbalu a badmintonu. Kurt ke hraní je osm metrů široký a šestnáct metrů dlouhý, což jsou vlastně rozměry jako na plážový volejbal. Pozor, síť je však vysoká sto sedmdesát centimetrů.
Hraje se speciálním měkkým míčkem, který je podobný tomu tenisovému. U beach tenisu se hrají většinou jen debly, což pro méně znalé znamená, že to jsou čtyřhry. Bodování je klasické jako u tenisu patnáct–třicet–čtyřicet, ale bez výhod a na dva vítězné sety. Podávající může servírovat do libovolného místa soupeřovy poloviny a zápas probíhá obdobně jako u tenisu.
Nejčastěji se hraje se speciálními tenisovými pálkami, které tak trochu připomínají kuchyňská prkýnka. Místo strun mají totiž pevnou plochu. Jejich cena je u nás od stovky po tisícovku. Ne všichni však hrají se stejnými raketami. Například Američané, aby se zase trochu odlišili, protože to jsou Američané, tak hrají s normálními tenisovými raketami a podhuštěnými míčky.
Plážový tenis je nejvíce oblíbený v Itálii, kde ho hraje přes dvě stě tisíc hráčů. U nás se začal hrát v roce 2007 a jeho zakladatelem se stal Edvard Kožušník, který se stal také prvním mistrem republiky. Jinak zajímavostí je, že právě tento Edvard Kožušník je nejen prezident asociace plážového tenisu v České republice, ale také ředitel sekretariátu předsedy Senátu Parlamentu České republiky a kandidát do Evropského parlamentu.
Před několika lety někteří tenisoví funkcionáři plážový tenis hráčům normálního tenisu zakazovali, stejně jako někteří volejbaloví funkcionáři zakazují i v současnosti svým hráčkám plážový volejbal. Dnes je však beach tenis již běžnou součástí těch nejlepší tenistů a v naší republice si jej rád zahraje jak Štěpánek tak například také Vaidišová.
Plážový tenis si, jak se zdá, stále rychleji vyšlapává svou cestu na výslunní. A právě v těchto dnech probíhá na olympijském stadionu Foro Italico v Římě Mistrovství světa v plážovém tenisu, na kterém Českou republiku zastupují dva mužské a jeden ženský pár.
To je tak asi všechno, co jsem vám chtěl napsat o beach tenisu, který v krátké době zapustí kořeny také tady u nás na Slovácku. A jak říká Halina Pawlovská, rada na závěr: „Kuchyňská prkýnka vyhazovat není radno, až budeš chtít hrát plážový tenis, tak získáš raketu celkem snadno.“
Vojtěch Johaník