Přijíždíme navečer a jsme uchváceny atmosférou malého městečka schovaného v horách. Ať jdete kterýmkoliv směrem, vždy narazíte na čajové plantáže. Ženy a muži pracně otrhávají lísteček po lístečku z drobných keříků a následně je nosí do továren, kde se ze zeleného listí stává lahodný čaj. Také my se vydáváme do továrny, abychom vše viděly na vlastní oči.
Továrna se nachází uprostřed plantáží. Lidé sem nosí úrodu od dubna do listopadu, sbírají lístky na svých vlastních políčkách a právě díky tomu se ilamský čaj může pokládat za organický. V továrně je nám vysvětleno, jak se vůbec takový čaj vyrábí. Sklizeň probíhá ve čtyřech obdobích a podle zralosti čajových lístků rozlišujeme, zdali vznikne čaj zelený a nebo černý. V továrně se nasbírané lísky suší, třídí, balí a následně exportují do mnoha zemí celého světa. Také se dozvídáme, že čaj byl do Ilamu dovezen před 120 lety z Darjeelingu v Indii. V tu chvíli je rozhodnuto… S těžkým srdcem opouštíme Nepál a vydáváme se dál východním směrem do Darjeelingu, města v indickém státě Zapadní Bengál.
Jako dopravní prostředek si vybíráme Toy Train. Malý úzkokolejný vláček, který již od roku 1881 spojuje město Kurseong s Darjeelingem. Trať je dlouhá 88 kilometrů a během cesty vzniká velké převýšení, jak se přesvědčujeme díky čím dál chladnějšímu podnebí. Jakmile se vlak dá do pohybu, ulice ožívá. Úřednící běhají kolem vlaku, mávají praporky navigujíce dopravu i náš vlak. Ten projíždí ulicí, středem městečka, v těsné blízkosti krámků, tak těsné, že by stačilo pouze natáhnout ruku z okýnka a nakoupit si, co je libo. Průměrná rychlost vlaku je 5-8km/hod, a za doprovodu občasného troubení náš vlak pomalu stoupá krajinou. Děti mávají na cestující, a když zamáváme zpět, zaskočeně se usmějí a v mávání pokračují
Darjeeling, který se nachází ve výšce 2100 m n.m, je během monsunů zahalen v husté mlze, takže nádherné výhledy na Himaláj nám nejsou dopřány. Také déšť je náš častý společník. Ovšem to k tomuhle ročnímu období patří. Procházíme městečkem, kde se čaj pěstuje již od roku 1847, kdy Angličané poprvé vysadily čínské čajové keříky. Vliv Anglie je velmi dobře znát. Mnoho budov je postaveno v evropském stylu, Darjeeling byl totiž oblíbený jako místo pro rekreaci anglických důstojníků a správců, pro které bylo parno ve městech obtížně snesitelné.
Při procházce městem vnímáme jak je Darjeeling oblíben u turistů. Z celé Indie, ale také Nepálu, Bangladéše nebo třeba Jižní Koreje, se sem sjíždí lidé, aby zhlédli krásy tohoto místa a ochutnali místní čaj. Také my se vydáváme do čajovny a ochutnáváme jarní sklizeň Darjeelingského čaje. Je to chuť vskutku výjimečná.
Klára Hamplová