Standardním zdobením stromečku začínají Vánoce v rodině ředitele Slováckého muzea Iva Frolce. „Když už je všechno připraveno a my se sejdeme u štědrovečerního stolu, nikdo kromě manželky neodchází. Máme svátečně prostřeno a pod talíři nesmí chybět rybí šupina. Před samotnou večeří, kterou je kapr a salát, se podávají oplatky s medem,“ popisuje slavnostní tabuli Frolec. Byť už Frolcovi doma nemají malé děti, příchod Ježíška dodržují. Poté, co se vzájemně obdarují, přichází na řadu dlouhé povídání.
Přestože vánoční atmosféra panuje na Štědrý den v rodině Aleše Kapsy z uherskobrodského Muzea Jana Amose Komenského od samého rána, tu pravou si navodí teprve odpoledne. „Tehdy chodíme totiž s dětmi na mši svatou, kde přivítají Ježíška,“ zmiňuje Kapsa rodinný rituál. K večeři, před níž nechybí modlitba a vánoční oplatky s medem, jedí Kapsovi kyselici s hříbky a kapra se salátem. „Po jídle už děti napjatě čekají, až zazvoní zvoneček a budou si moct rozbalit dárky,“ nastiňuje podobu svátečního dne Kapsa.
Bramborový salát a smaženého kapra podává své rodině o Štědrém večeru také vedoucí odboru kultury v Uherském Ostrohu Ivana Ilíková. „Sama si kapra dopřeju jen jedenkrát do roka, a proto si ho pořádně užívám, už teď se ho nemůžu dočkat. Vánoční menu u nás doplňuje hřibová polévka,“ vyjmenovala Ilíková, jejímž domem se nesou koledy už čtrnáct dnů před Vánoci. „Prozpěvuju si, když uklízím,“ vysvětluje. Na Štědrý den se její rodina snaží zůstat doma. A tak když to není nezbytně nutné, nikdo nepřekročí práh vstříc mrazivému počasí.
„Jako malý jsem držel půst, protože jsem chtěl vidět zlaté prasátko. Před rodiči jsem vždy předstíral, že jsem jej skutečně viděl, abych dal najevo, že se vyplatí celý den nejíst. Teď už půst ale nedržím,“ odkrývá svůj rituál z dětství herec Slováckého divadla Josef Kubáník. Ten si štědrovečerní večeři nedokáže představit bez hrachové polévky, kapra a salátu. A také bez dvoumetrového smrku. „Ozdoby na stromek u nás nepodléhají trendům. Máme několik už vzácných kousků ještě z dětství, ty jsou nejkrásnější,“ doplňuje Kubáník.
Vzpomínky na dětství strávené v rodných Osvětimanech ještě dnes dojímají také místostarostku Bojkovic Květoslavu Ogrodníkovou. „Měli jsme takový krásný zvyk, že jsme po večeři chodívali koledovat. Tatínek hrál na housle a se zpěvem jsme obešli strýce, tety i stařenky v okolí. Chodili jsme po dědině vždycky až do půlnoci,“ líčí své zážitky Ogrodníková. Teď už mají Vánoce v její rodině jinou podobu. Ale na druhý svátek vánoční, na Štěpána, do Osvětiman vždycky zavítá. „Scházíme se s mými sestřenicemi. Vydáváme se na hřbitov, kde zavzpomínáme na naše blízké, zazpíváme koledu a zapálíme svíčku a pak večer završíme společným posezením v rodinném kruhu,“ naznačuje místostarostka.
Jaký je váš štědrodenní rituál?
Marta Černá, primářka hematologicko-transfuzního oddělení nemocnice, Uh. Hradiště
Štědrodenní rituál je ráno zabalit řízky a nachystat vše potřebné. Pak se vydat na obchůzku a návštěvu rodiny a kamarádů. V pět hodin odpoledne přijdou rodiče a zahajuje se štědrovečerní večeře. Potom rozdat dárečky, otevřít šampáňo a hledět na televizi, zvláště na pohádky. A mohou být klidně i každý rok stejné.
Petr Švancara, fotbalista 1. FC Slovácko, Uh. Hradiště
Každý rok na Štědrý den dopoledne sportuji. Dříve to byl fotbal, v posledních letech chodím hrávat s kamarády hokej. Poté přijdu domů a pomáhám manželce s přípravou štědrovečerní večeře. Po menu si vychutnám rozbalování dárků našich dcer Danielky a Nikolky. Sledování televize a pohádek patří k pravidelným rituálům i v naší rodině.
Vladimír Doskočil, herec Slováckého divadla, Smraďavka
Tento den trávím s rodinou na Smraďavce na chatě, kde jinak přebývám v krásném prostředí chřibských kopců po celý rok. Pokud je to nutné, tak pomáhám v přípravě vždy nádherného štědrovečerního večera, při kterém samozřejmě nechybí jak kapr, bramborový salát a k tomu dobré vínečko, tak ani potěšení s vnoučátky.
Josef Korvas, ředitel městských kin, Uherské Hradiště
Můj rituál je procházka nejlépe s rodinou a se psem na hřbitov a do lesa. Poslední roky vyrážím na Rochus. Pak už následují klasické rituály jako všude jinde – večeře, dárky, svíčky v lavóře. Na televizi se nedíváme, protože ji doma nemáme již několikátý rok. Pouštíme si koledy a občas si mezi nimi zahraje manželka na klavír, který máme místo televize.
Bronislav Šabršula, vedoucí územ. odboru policie, Uh. Hradiště
Náš Štědrý den je rodinného charakteru. Dopoledne procházka nebo krátký výlet do přírody a pak chystáme štědrovečerní večeři s klasickým kaprem. Toho zabíjím den předem. Po slavnostní večeři posloucháme koledy. Přitom rozbalujeme dárky a večer s dětmi sledujeme pohádky.
Pro Slovácký deník připravil Horňák Tonda Vrba