Jan Maděrič z pořádajícího Klubu kultury proto vybral do galaprogramu a dalších festivalových pořadů Orkiestr św. Mikolaja z Polska a Cimbaliband z Maďarska (soubory s výraznou interpretační stylizací), Horňáckou cimbálovou muziku Martina Hrbáče, Lidovou muziku z Třemošné (představitele moravského a českého folkloru, jejichž interpretace se nejvíce blíží autentické tradici) a slovenský soubor z Detvy Temperament Cimbal Orchestra (který tak trochu osciluje mezi oběma přístupy). Tyto vynikající a v Evropě i v zámoří známé kolektivy doplnily v nedělním matiné na zámku v Uh. Ostrohu dětské muziky, a to CM Pramínky ZUŠ Kopřivnice, Malá dudácká muzika ze Strakonic a Ĺudová muzika ZUŠ Michalovce, které měly soustředění ve Strážnici a jejich společné vystoupení bylo jeho vyvrcholením.

Protagonistou pátečního koncertu v Redutě „Martine, Martinku“ byl primáš a zpěvák Horňácké cimbálové muziky Martin Hrbáč a pořad byl věnován jeho letošním sedmdesátinám. Autorům se podařilo přizvat významné sólisty – přijeli František Okénka, Luboš Holý, Martin Zálešák, Jaroš Hrbáč, Martin Prachař, Jožka Kútný, Svaťa Kučera a dívčí sborek souboru Velička (chyběl snad jen Dušan Holý). Hostem večera byla slovenská kapela Temperament Cimbal Orchestra. Muzika Martina Hrbáče vystoupila i v sobotním galaprogramu „Hudba Visegrádu“, v jehož úvodu byla předána ocenění „Vinařská obec roku 2009“ (Dolní Němčí, Ostrožská Nová Ves a Ořechov). Nádhernou muzikou nabitý program jako vždy zasvěceně uváděl Jan Rokyta. Předána byla tradiční festivalová ocenění – skleněné noty. Získali je Martin Hrbáč za celoživotní přínos k rozvoji lidové muziky a maďarská skupina Cimbaliband (Cena diváka).

V rámci festivalu byla také zahájena výstava IV. ročníku Folklorního fotosalonu, který pořadatelé vyhlašují jako bienále. V pátek programy doplnil pořad Domácí aj přespolní v jarošovském pivovaru (Orkiestra św. Mikolaja a cimbálová muzika Včelaran) a účastníci nedělního hudebního matiné v Uh. Ostrohu měli možnost svézt se do Uh. Hradiště „muzikantskou lodí“, na níž hrála cimbálová muzika Ohnica, a absolvovat pak v podkroví Reduty „Listování hudebními archivy“ Jaromíra Nečase a Jiřího Plocka. Na závěr se sluší připomenout, že festival pořádá Klub kultury Uh. Hradiště jako ozvěny Slováckých slavností vína ve spolupráci s městy Uh. Hradiště a Uh. Ostroh, Národním ústavem lidové kultury ve Strážnici a za podpory Zlínského kraje, nadace Děti – kultura – sport a Odborového svazu pracovníků kulturních zařízení.

Miroslav Potyka