Pomyslným vyvrcholením celého měsíce je Noc s Andersenem, pořádaná u příležitosti Mezinárodního dne dětské knihy, což je 2. dubna, a narození slavného pohádkáře Hanse Christiana Andersena.

Knihovny v Uherském Hradišti i Uherském Brodě připravily pro své čtenáře bohatý program. Letos se zaměřily cestopisně a pozvaly do knihoven cestovatele.

V rámci akce Březen – měsíc čtenářů vyhlásila hradišťská Knihovna Bedřicha Beneše Buchlovana mimo jiné Národní týden trénování paměti pro seniory, výtvarnou soutěž Ex libris pro návštěvníky každého věku nebo Expediční kameru 2011.

Významnou akcí letos bylo také vyhlášení nejlepšího čtenáře knihovny za rok 2010. Absolutní vítězkou se stala Anna Šustková, čtenářka pobočky v Mařaticích, která si v loňském roce půjčila celkem 408 knih. Pro zajímavost, měsíčně je to průměrně 34 půjčených publikací.

Podobná akce, jako je Březen – měsíc čtenářů, se již tradičně koná v říjnu. Jedná se o Týden knihoven, kdy se mohou lidé bezplatně registrovat do knihoven nebo vracet knihy s pokutami, které však zaplatit nemusí.

Noci s Andersenem se zúčastní i Školy bez hranic

Noc s Andersenem propukne v uherskohradišťské Knihovně Bedřicha Beneše Buchlovana 1. dubna. Letos budou večer i noc věnovány Václavu Čtvrtkovi. Pořadatelé akce by se tento rok chtěli pokusit o neoficiální rekord. „Pokud bude hezké počasí, sejdeme se už okolo čtvrté hodiny odpolední na Masarykově náměstí. Tam by si čtenáři mohli přinést svoje knihy od Václava Čtvrtka a na závěr bychom všechny spočítali,“ sdělila pořadatelka Hana Hanáčková. V případě deště se děti sejdou v 18 hodin v budově hradišťské knihovny. „Připravili jsme pro ně spoustu soutěží, budeme společně číst knihu Pachatelé dobrých skutků od Miloše Kratochvíla a kolem jedenácté za námi přijdou herci ze Slováckého divadla,“ uvedla Hanáčková.

Noc s Andersenem se zrodila v hlavách hradišťských knihovnic Hany Hanáčkové a Miroslavy Čápové. Inspirovala je k tomu přednáška o tom, jak je u dětí důležitý okamžik před spaním a osobní příklad. „Dozvěděli jsme se, že pohádka před spaním má zázračnou moc,“ usmívá se jedna z organizátorek Miroslava Čápová. Jak přišli na název projektu, vysvětlila Hana Hanáčková. „V době, kdy jsme o akci přemýšleli, měl právě narozeniny Hans Christian Andersen, to je 2. dubna, tak jsme to prostě pojmenovali po něm,“ vysvětluje Hanáčková.

První ročník se konal v roce 2000. Od té doby si Noc získala velkou oblibu. Letos by se jí mělo zúčastnit více než čtyřicet tisíc dětí na minimálně 920 místech. „Už máme nahlášenu i mezinárodní účast. Bude s námi číst Slovensko, Polsko, Slovinsko a letos poprvé i české Školy bez hranic, kam spadají děti žijící v Londýně, Paříži nebo Sydney,“ uvedla Hanáčková. Tradičně se k akci připojují i školy, protože knihovna má omezené prostory a pojme jen 20–25 dětí. V Uherském Hradišti se akce zúčastní například ZŠ Větrná nebo Unesco a jedno ze čtecích míst by mělo vzniknout i v hradišťské nemocnici.

Hradišťská knihovna si pořídila box na vracení knih

Knihovna Bedřicha Beneše Buchlovana v Uherském Hradišti uvedla minulé úterý do provozu box na vracení knih. Je to pomoc pro ty, kteří se netrefí do otevírací doby knihovny nebo z nějakého důvody v té době nemají čas tam zajít. „Chtěli jsme čtenářům pomoct, aby nemuseli knihy tahat zbytečně zase domů. Box vznikl na základě dotazníku, který jsme dali čtenářům. Kromě něj jsme jim nabídli ještě samoobslužné zařízení na vracení knih a třeba automat na kávu,“ uvedl ředitel hradišťské knihovny Radovan Jančář.

Schránku vybírají knihovnice každá ráno. Čtenáři mohou do boxu dávat i knihy s upomínkami, ty zaplatí potom u pultu. Kromě knih lze tímto způsobem vracet i CD.

Už po týdnu používání nese box své ovoce. „Zatím je to sice krátká doba, ale knih tam bývá poměrně hodně. Lidi o boxu ví a využívají ho,“ informovala zaměstnankyně knihovny Dagmar Vaďurová.

V knihovně si lze půjčit i deštník

Ředitel uherskohradišťské Knihovny Bedřicha Beneše Buchlovana Radovan Jančář prozradil čtenářům Slováckého deníku nejen, jak to u nich v knihovně chodí, ale také to, co nového chystají v budoucnu pro své čtenáře.

close zoom_in Proč je knihovna pojmenována po Bedřichu Beneši Buchlovanovi?

Bedřich Beneš Buchlovan byl dlouhá léta knihovníkem v Uherském Hradišti, jeho zásluhou vlastně sídlíme v této budově. Díky němu se zachránila i spousta knih za 2. světové války, když knihy převedl z knihovny do muzea. Když se pak vybíral název knihovny, jiné jméno v podstatě ani nepadlo.

Jaké služby knihovna nabízení kromě půjčování knih?

Máme strašně široké spektrum. Půjčujeme elektronická média, máme zvukovou čítanku pro nevidomé, člověk se tu může připojit na internet, nabízíme kopírovací služby, meziknihovní výpůjční služby. Máme tady i čítárnu, kde nemusí být uživatel ani v knihovně registrován. Z těch doplňujících služeb je pak například rezervace, půjčení deštníku, když prší, nebo zapůjčení brýlí na čtení. Většina služeb je bezplatná, ale za rezervaci zaplatí čtenář 5 korun.

Jaké má knihovna pobočky a jaká je práce na nich?

Pobočky mapují největší městské části, což jsou Mařatice, Jarošov a Štěpnice. V tomto se řídíme knihovnickými standardy, ve kterých stojí, že člověk by neměl mít vzdálenost do knihovny delší než 15 minut. V jedné budově sídlí také knihovna pro vysoké školy, která je orientována na tyto studenty, a skoro vůbec tam není beletrie, najdete tam spíše odbornou literaturu. Ve Véskách a Míkovicích jsou navíc ještě neprofesionální pobočky, dříve to byly obecní knihovny, je tam otevřeno pouze jednou týdně dvě hodiny.

Ztrácejí se vám knihy, nevrací je čtenáři?

Když to srovnám s ostatními knihovnami v republice, řekl bych, že jsou v Uherském Hradišti docela kultivovaní čtenáři. Stane se to, ale ne příliš často. Většinou se to ti lidi snaží řešit. Máme tu bezpečnostní brány, takže knihy nemizí. Stane se, že se knihy poškodí. Nejčastěji z důvodu likvidace domácím zvířetem, politím a spadnutím do vany.

Máte přehled, kolik je zde knížek?

Řekl bych, že zhruba 200 tisíc svazků. Navíc máme velký depozit v areálu bývalých kasáren.

Za jak dlouho po vydání se do knihovny dostanou novinky?

Nelze to přesně říct o každé knize, nakupujeme u několika knihkupců a také sem jezdí distributoři, na nich to také záleží. My dokážeme knihu zpracovat do 10 dnů od zakoupení čili poměrně rychle.

Máte i nějaké raritní knížky?

Jsme veřejná knihovna, takže je to v tomto směru těžké. Zajímavé jsou knihy regionální, lze tu najít třeba starého turistického průvodce z doby před 1. světovou válkou. Ale máme první vydání Ottova slovníku naučného.

Chystáte nějaké novinky pro tento rok?

Zakoupili jsme elektrickou čtečku knih, kterou chceme nabídnout někdy na jaře čtenářům. Bude na ní asi 270 titulů, které mají už prošlá autorská práva, novinky tam nenajdete.

Váš názor na e-book?

Preferuji klasickou papírovou knihu, není to jen o tom textu. Kniha je sám o sobě artefakt, je nějak graficky upravená, má určitou vůni. Ale elektronickým knihám se nebráním, o všem rozhodne trh. V budoucnu určitě elektronické knihy budou častější. Myslím si, že papírová kniha nezmizí nikdy. Možná za 100 let bude unikátní za těžké peníze.

Jaké je vaše oblíbené místo ke čtení?

Tak v posteli a potom velmi rád čtu ve vlaku. Celkově mám rád vlak, je tam klid a já tam přečtu hodně knih.

Máte oblíbeného autora a žánr?

Oblíbený je určitě Bohumil Hrabal nebo Jan Novák, ale dávám spíš přednost literatuře faktu.