Zatímco před rokem utratilo do pěti tisíc korun za vánoční dárky 55 % oslovených, letos na Vánoce se se stejnou částkou spokojí o 10 % lidí více. Při průměrné hrubé mzdě 23 tisíc korun tak Češi budou vydělávat na vánoční dárky zhruba týden. „Řada státních zaměstnanců očekává po Vánocích snížení platu, soukromé firmy zase v mnoha případech omezily bonusy a prémie, na které byli lidé zvyklí. I proto budou lidé před Vánoci vynakládat peníze obezřetně, aby nemuseli po Novém roce řešit finanční problémy,“ konstatoval analytik Home Creditu Michal Kozub.

Těmi, kteří se na Vánoce těší nejvíce, jsou pochopitelně děti. Jejich rodiče letos v Hradišti vzali hračkářství útokem relativně pozdě. „Ta největší vlna nákupů nám začala teprve v sobotu. Průměrný rodič utratí od pětistovky do tisícovky. Ekonomická krize tak zřejmě ještě pořád trvá,“ domnívá se Martina Doležálková, vedoucí uherskohradišťské prodejny hraček a papíru Rema.

Podle ní je hitem letošních Vánoc Skleník – sada pro malé vědce. „Dítě zasadí semínko, vypěstuje rostlinku a vylisuje si ji do herbáře. Kupují se také Gormiti, což jsou figurky bojovníků, které si děti mezi sebou vyměňují. Dívkám zase rodiče kupují různé věci se seriálovou Hannah Montana. Deštníky, tajné deníčky, pokladničky. Barbie už tolik nefrčí,“ prozradila Doležálková oblíbenost hračkářských artiklů.

Hra Skleník 1000,–
Deštník Hannah Montana 300,–
Gormiti pět figurek 250,–
Hra Activity gold 630,–
Člověče, nezlob se 120,–
Barbie veterinářka 400,–
Toaletní sada Davidoff 950,–
Košile + kravata 1100,–
Sada ozdob na stromeček 300,–
Vánoční stromeček 200,–
Kapr 85 Kč/kg
Suroviny na večeři 300,–

Celkem 5750