Kukátko Uherskobrodska klikni ZDE

Ačkoliv z tohoto protiprávního jednání nebyl doposud nikdo obviněn, případ se blíží k rozuzlení a podle strážců zákona je otázkou týdnů, kdy by si eventuální pachatel mohl obvinění vyslechnout.

„Případ není odložen a jeho vyšetřování stále pokračuje. Pravděpodobné vyřešení kauzy by mohlo být reálné začátkem příštího roku. Jedná se o záměrné poškození lesních dřevin a viníkům hrozí dvouletý pobyt za mřížemi nebo zákaz činnosti,“ sdělil před několika dny Slováckému deníku mluvčí policistů v Uherském Hradišti Aleš Mergental a potvrdil, že v takovém rozsahu jde v našem regionu o první případ podobného typu. Z důvodu pokračujícího vyšetřování však policejní mluvčí odmítl naznačit či sdělit jakékoliv osvětlující informace či cokoliv bližšího. Vše je tak nadále zahaleno rouškou tajemství, dohadů, spekulací, ale také jakýmsi strachem a obavami obyvatel Nezdenicka a okolí, kteří se k této záležitosti odmítají veřejně vyjadřovat.

Pojďme ale pěkně popořádku a rovnou až o tři roky zpátky. Poškozený prostor patřil téměř do konce roku 2007 Singulárnímu sdružení Nezdenice, hospodařícímu na 80 hektarech lesa. Posléze se tam však vystřídalo hned několik vlastníků. „Od té doby tam údajně byli dva nebo tři majitelé a těžba stále probíhá,“ uvedla starostka Nezdenic Libuše Bídová.

Jasné sice není, zda se tam těžilo nepřetržitě, ale podle všeho se tam výrazně těžilo už letos brzy zjara. „Co já o tom vím, tak v té lokalitě největší podíl prací byl prováděný na jaro v míze, kdy ze stromů teče voda jako z potoka,“ tvrdí starosta Bystřice pod Lopeníkem Viktor Machala. Podle něj jde o lokalitu, která je jakýmsi „vystrkovem“ na hranici tří polesí nedaleko osady Mrmlov. „Ono je to tam odevšad daleko, z Nezdenic, Bystřice a z Bánova je to ještě dál. Takže i to by mohl být důvod, proč to tam mohl někdo takovým způsobem zneužít,“ poznamenal Machala. Do policejního hledáčku se lokalita dostává o několik měsíců později. Přesně letos 17. června, kdy poškození lesa oznámil 64letý muž na obvodním oddělení policie v Bojkovicích. „Během měsíce a půl na lesním pozemku o výměře něco málo přes dva hektary zloděj některé stromy pokácel a jiné poškodil tím, že je nařezal,“ uvádí záznam z policejní svodky s tím, že majiteli lesa vznikla škoda minimálně za sto padesát tisíc korun. To na chvíli zneklidnilo nezdenické radní. Obec v té lokalitě totiž vlastní lesy také. „Nařezané stromy byly pouze na území bývalého singuláru, ale sousedící obecní les poškozen naštěstí nebyl,“ poznamenala Bídová.

Posléze se tak rozjíždí nejen vyšetřování kriminalistů, ale také životním prostředím v Uherském Brodě nařízená likvidace následků řádění nelegálních těžařů a vandalů. „Následná těžba nařezaných stromů byla provedena zejména z důvodu bezpečnosti návštěvníků lesa a v případě poškozených jehličnatých dřevin také z důvodu ochrany okolních lesů vůči biotickým činitelům (kůrovcům),“ upřesnil Bronislav Tkadlec z Odboru životního prostředí Městského úřadu v Uherském Brodě.

A jaký názor mají na „černou těžbu“ starostové zpod Bílých Karpat? „Proti nelegální těžbě by se mělo bojovat zuby nehty. Obci to hodně škodí. Po pravdě řečeno, nejde tak ani o těžbu jako spíš o devastaci. Káceny jsou jen ty stromy, které se jim líbí, a zůstává po nich spoušť,“ naznačuje starosta Bystřice pod Lopeníkem, která vlastní 440 hektarů lesa.

Zkušenosti s nelegální těžbou má starosta Bánova Zbyněk Král. „Několik náhodných případů jsme zhruba před dvěma roky přece jen odhalili. Šlo ale jen o několik suchých stromů a hříšníky byli místní obyvatelé, kteří to nenahlásili našemu lesnímu hospodáři. Na lesní cesty jsme proto umístili závory, od kterých mají klíče hajný, myslivci a hasiči. Jezdíme tam na kontroly,“ řekl starosta Bánova, jenž obhospodařuje 155 hektarů lesa.

Tři otázky pro Bronislava Tkadlece z odboru životního prostředí v Uherském Brodě

Jak by se dal charakterizovat rozsah poškození nařezaných stromů v lese nedaleko osady Mrlov, na pomezí katastrů obcí Nezdenice, Bánov a Bystřice pod Lopeníkem, které bylo nutné v červnu začít těžit. Zajímá mě, o jaké množství vytěžených dřevin nakonec šlo, jaké to byly druhy stromů a jakého byly stáří?

K poškození došlo naříznutím dřeviny do cca třetiny až poloviny průměru kmene. V červnu roku 2010 byly tímto způsobem poškozeny dva porosty. V prvním dvouetážovém porostu (porost tvořený dvěma věkovými stupni uspořádanými nad sebou) ve věku 79 a 136 let došlo k naříznutí zhruba 120 kusů dubů. Odhad takto poškozených dřevin činil cca 115 m3. Ve druhém porostě (stáří 54 let) došlo k nařezání cca 300 kusů smrků a zhruba 50 kusů modřínů. Odhad poškozených dřevin činil cca 110 m3.

Musela být těžba nařízena na základě nebezpečí z rozšíření kůrovce, či z jakého důvodu?

Následná těžba nařezaných stromů byla provedena zejména z důvodu bezpečnosti návštěvníků lesa a v případě poškozených jehličnatých dřevin také z důvodu ochrany okolních lesů vůči biotickým činitelům (kůrovcům).

Setkal jste se už s takovým druhem vandalismu?

V rámci ORP Uherský Brod jde o první případ. V rámci ČR se podobné případy bohužel čas od času objevují.