Řeknětě, co by mělo patřit k tradičním velikonočním zvykům?

K tradičním velikonočním zvykům v duchu křesťanského svátku umučení a zmrtvýchvstání Ježíše Krista patří například modlitba pod stromem nebo na poli, pašijová procesí, hlídání božího hrobu, uctívání kříže, hrkání chlapců spojené v některých obcích s tak zvaným honěním Jidáše nebo obyčeje s velikonočními svěceninami. Pokud máme na mysli Velikonoce jako svátky obnovy života v čase konce zimy a počátku jara, pak můžeme jmenovat například vynášení smrti a přinášení nového léta, průvody či obřadní jízdy na koních do polí za úrodu, částečně sem patří obřadní umývání, šlehání a polévání vodou.

Které z nich se zachovaly dodnes a které pomalu upadají v zapomnění?

Dnešnímu člověku jsou jistě nejvíce známy obyčeje spojené s Velikonočním pondělím, tedy šlehání prutem nebo polévání vodou. Tyto zvyky jsou dnes také nejrozšířenější. Všechny ostatní výše uvedené obyčeje jsou dnes především záležitostí krajového či regionálního charakteru.

Můžete vysvětlit prapůvod toho, proč muži ženy mrskají?

Souvislost můžeme hledat v jarních obyčejích a ve víře člověka, že vrba nebo vrbový proutek jako první na jaře dostává mízu a pošleháním přejde do ženy nová omlazující síla důležitá k jejímu stálému zdraví a svěžesti.

Mohou jim to ony podle zvyků i nějak oplatit?

Ano, v některých krajích uplatňovaly v úterý vdané ženy tento zvyk.

K Velikonocům dnes patří kraslice, co symbolizují?

Kraslice představuje život a znovuzrození, v křesťanském smyslu pak podobenství zmrtvýchvstání Ježíše Krista.

Velikonoce jsou velkým svátkem pro věřící, jak se na něj připravují?

Příprava na samotné Velikonoce spočívá ve čtyřicetidenní postní době, která tomuto svátku předchází. Analogii pro tento postní čas můžeme nalézt například v adventní době. Jde o období, které vybízí k vnitřnímu zklidnění, usebrání, rozjímání, duševní očistě. Každou ze šesti postních nedělí se koná pobožnost křížové cesty, která má křesťanům připomínat Kristovu oběť na kříži a vykoupení za hříchy všech lidí. V rovině tělesné pak zdrženlivost při výběru některých pokrmů, která vrcholí přísným půstem od masa na Velký pátek.

Dnes jsou svátky typické spoustou jídla, co je ale tradičním velikonočním pokrmem?

Typickým pokrmem je beránek a mazanec, známý v mnoha krajových variantách. Při přípravě byl častou surovinou na výrobu oplatek a jidášů také med.

Mají Velikonoce nebo jejich obdobu i v jiných státech?

Ano, velikonoční svátky můžeme nalézt ve všech zemích, které byly v průběhu staletí christianizovány, samozřejmě v nejrůznějších regionálních modifikacích. Například na Filipínách je zvykem konat procesí křížové cesty, kdy se vybraní muži nechávají ukřižovat.