Blesk, jenž udeřil v roce 2007 do kněžpolské historické památky, nacházející se při výjezdu z obce směrem na Bílovice, byl natolik silný, že z křížku zůstalo kromě kamenného podstavce jen několik sutin. Po dohodě s restaurátorem Tomášem Kopčilem, který měl jeho obnovu realizovat, se kněžpolští rozhodli, že nejlepší variantou bude, vyrobit kříž nový.
„Renovaci jsme prováděli na dvě etapy. První rok jsme vyráběli jednotlivé součásti a v dalším roce bylo dílo dokončeno. Jeho osazení na původní místo udělalo tečku za celou rekonstrukcí,“ popsal vznik nového kříže starosta Kněžpole Zdeněk Gajdošík. Nový kříž je údajně na chlup stejný jako jeho téměř stoletý předchůdce, a to včetně nápisů. Nově přibyl pouze letošní letopočet jako záznam o poslední obnově. „Křížek byl jednou z nejstarších památek v obci, proto jsme o něj nechtěli přijít. Křížků tu máme sice několik, ale tento je nejvíc na očích při cestě do středu obce. Tak nějak ke Kněžpoli patří,“ vylíčil starosta.
Vytvoření nové sakrální památky vyšlo na 360 tisíc korun. Na zaplacení této částky se podílel dvěmi sty tisíci Zlínský kraj, desetitisícovým darem přispěla snacha původních budovatelů křížku Františka Flíborová, asi šest tisíc korun bylo ze sbírky, kterou před lety na křížek pořádali a zbytek zaplatila obec.
Historické památky stát léta zanedbával
„Křížek bychom teď rádi posvětili, protože je úplně nový, tak aby to bylo se vším všudy. Chceme to uskutečnit co nejdřív, nejlépe ještě do Vánoc, avšak nejspíš to budeme muset nechat na příští rok,“ prozradil plány starosta Gajdošík.
Oprava kněžpolského křížku však není jediným takovým počinem v regionu. „Domnívám se, že opravování křížků je trendem této doby, a to velmi záslužným. Všechny takové památky mají totiž historickou hodnotu, mnohé i uměleckou, a léta byly zanedbávány, což byla velká škoda,“ konstatovala historička Slováckého muzea Blanka Rašticová.
Ne všichni lidé mají však stejný názor. „Vím, že ten křížek tam roky byl, potom zmizel a teď tam stojí fungl nový kříž. Ale investice 360 tisíc do kusu kamene, mi přijde zbytečná. Mohlo za to být něco, co by občané Kněžpole opravdu využili, co by jim sloužilo. Kus kamene ke zlepšení života v obci nepřispěje,“ vyjádřil se Marian Janča z Kněžpole.
Původní křížek stál v Kněžpoli od roku 1925, kdy ho nechali postavit u sochaře Zbořila tamní občané, manželé Vojtěch a Marie Flíborovi. I když není památkově chráněný, přesto je součástí obce. Od roku 2007 jej potomci jeho budovatelů darovali obci. Jeho oprava byla naplánována ještě dříve, než do něj udeřil blesk, avšak její rozpočet měl dosáhnout maximálně patnácti tisíc korun.