Kukátko Uherskobrodska klikni ZDE

Kdy to nakonec bude, to už záleží na rychlosti stavebních prací, které nabírají mírný skluz.

Původním důvodem, proč se město v roce 2009 k rozsáhlým zásahům do budovy kina odhodlalo, bylo to, že po více než 30 letech existence začalo výrazně chátrat. „V havarijním stavu byly zejména elektroinstalace a střecha, na což už jsem poukazoval delší dobu,“ tvrdí ředitel brodského Klubu kultury Jaroslav Mikulík, který pak přišel s nápadem širšího využití objektu a zastupitelům proto předložil záměr o vytvoření multifunkčního kulturního zařízení. V něm by neměla chybět digitální 3D projekce filmů, ale hlavně klub alternativní kultury s barem sálem a osmi desítkami míst k sezení. „Na stojáka se tam nacpe až 150 lidí,“ naznačuje Mikulík, podle něhož by mělo být provozovatelem klubu občanské sdružení Bandr.

„Vítězem a zároveň jediným účastníkem výběrového řízení se stalo občanské sdružení Bandr. Jde o skupinu lidí, která provozuje v Uherském Brodě velké bluesové koncerty. Na úrovni Klubu kultury s nimi spolupracujeme už pět let, takže vím, že se s těmito lidmi domluvím bez problému na všem,“ říká Mikulík.

Roman Václavík z Bandru, se však k celé záležitosti vyjadřuje opatrněji. „Zatím nemáme s městem upřesněno, za jakých podmínek k provozování dojde. Společně to řešíme, ale zatím na sto procent rozhodnuti nejsme,“ řekl Slováckému deníku Václavík. Pokud vše dopadne tak, že k dohodě nakonec dojde, mohou se posluchači těšit na řadu alternativních žánrů. „Určitě to nebudou diskotéky, kterých je v Brodě více než dost. Prostor bychom chtěli dát blues, jazzu, country, rocku, ale třeba i malým alternativním divadlům,“ naznačil Václavík.

S takovou nabídkou souhlasí řada hudebníků z města Komenského. „Vzhledem k tomu, že tady žádné podobné zařízení není, určitě si nový klub své příznivce najde. Tento druh kultury by v Brodě podpořit potřeboval,“ nechal se slyšet Kopec, lídr uherskobrodské kapely Chaos In Head. A kdy, by omlazený Máj mohl začít fungovat v novém a nově? Mikulík tvrdí, že začátkem příštího roku. Lidé z Bandru jsou však skeptičtější a myslí si, že to nebude dříve, než v jarních měsících.

Obyvatelé v okolí nově vznikajícího centra, se podle současného místostarosty Petra Vrány vůbec nemusejí obávat o svůj spánek. „Co se týká dodržení nočního klidu a pořádku, to bude město řešit prostřednictvím městské policie. Zvýšeným, zintenzivněným a hlavně důrazným dohledem, zvláště pak o pátcích a sobotách,“ poznamenal Vrána podle něhož budou činit celkové náklady na rekonstrukci a vybavení kulturního centra, včetně digitalizace kina, 51 milionů korun.

Čtyři otázky pro ředitele brodského Klubu kultury

Jak jste, coby autor záměru rozšířit uherskobrodské kino Máj o rockový klub, k této myšlence dospěl pane Mikulíku?

Hned zkraje je nutno říct, že to kino se nacházelo v havarijním stavu, zejména elektroinstalace a střecha, na což už jsem poukazoval delší dobu. Investiční odbor proto připravil záměr na komplexní rekonstrukci a já jsem dostal za úkol připravit záměr ideový, tedy plán na budoucí využití budovy. Zastupitelstvu jsem proto předložil záměr na vytvoření multifunkčního kulturního zařízení. Vznikla tam myšlenka, proč investovat pouze do kina, tedy zařízení, které má v dnešní době trošku problém s návštěvností, pojďme stávající objekt přístavbou rozšířit o rockový klub a nad kinem ať vznikne detašované pracoviště knihovny a enviromentální detašované pracoviště Domu dětí a mládeže. Zdůvodnit jsem musel i multifunkčnost, která spočívá v tom, že velký kinosál bude víceúčelový a nebude sloužit jen k promítání. Část sedaček tam zůstane pevná a část bude jednoduše zasouvací.

Kino má být kompletně digitalizováno, kolik to bude stát?

Mělo by to vyjít na 4 miliony 600 tisíc korun. Z toho město doplatí milion 200 tisíc.

Můžete klub trochu přiblížit?

Má jít spíš o klub alternativní kultury s barem, než o rockový klub. Vejít by se tam mělo kolem stovky lidí, z toho k sezení bude k dispozici 80 míst, což zhruba odpovídá návštěvnosti alternativní kultury u nás. Na stojáka se tam nacpe až 150 lidí.

Kdo by měl být provozovatelem klubu?

Vypsali jsme výběrové řízení. Pronajímatelem klubu bude podnikatelský subjekt, který se ale současně musel zavázat, že bude provozovat i kinokavárnu, případně denní kavárnu. Vítězem a zároveň jediným účastníkem řízení se stalo občanské sdružení Bandr. Jde o skupinu lidí, která provozuje v Uherském Brodě velké bluesové koncerty. Na úrovni Klubu kultury s nimi spolupracujeme už pět let, takže vím, že se s těmito lidmi domluvím bez problému na všem.