„Ke kácení stromů jsme nuceni. Jejich koruny jsou proschlé a ve kmenech jsou dutiny. Mohly by ohrozit zdraví nebo majetek občanů,“ vysvětlil starosta Starého Města Josef Bazala, podle kterého se jedná o zeleň stoletou.
„Už na fotografiích z roku 1910 jsou tyto stromy zachyceny,“ řekl. Staroměstští o kácení dřevin věděli už od loňského roku. „Loni jsme nechali odbornou firmou provést ořez těchto lip. Už tenkrát nás odborníci upozornili na fakt, že stromy příliš zdravé nejsou,“ vzpomněl starosta. Proto město letos nechalo zpracovat znalecký posudek na osmatřicet stromů lemujících staroměstskou hlavní silnici. Jeho verdikt mluvil jasně: pokácet. „Čtrnáct listnáčů musíme odstranit v co nejbližší době, zbytek do roka,“ vyčíslil Bazala.
Zatímco vypracování znaleckého posudku přišlo tamní radnici na pětatřicet tisíc korun, za pokácení stromů zaplatí kolem dvou set tisíc. „Když už jsme si nechali vypracovat znalecký posudek, stal se pro nás závazným. Kdybychom stromy nepokáceli, veškerá rizika by padala na nás,“ konstatovala referentka odboru životního prostředí ve Starém Městě Alena Pluhařová. Když však vzrostlé listnáče zmizí z centra města, dojde k jeho radikální proměně. „Je nám to líto, ale nemáme na výběr,“ vyjádřila se Pluhařová.
Letité lípy by měla ihned po jejich odstranění nahradit zeleň nová, pravděpodobně opět lípy. „Na nové osazení teprve děláme projekt. Staré stromy nahradí minimálně takové množství nových dřevin, jaké ve městě vykácí,“ uvedla Pluhařová s tím, že nové stromy znamenají další výdaje, a to přibližně dva tisíce korun na jeden stromek.
„Stromy jsou chloubou města a když zmizí, určitě nebude člověka, který by to nezaznamenal. Pokud je ale tato zeleň v natolik špatném stavu, jsem pro pokácení. Bezpečnost lidí je na prvním místě,“ vyslovil svůj názor šestadvacetiletý Staroměšťan Jaroslav Sháněl.