Tak není to běžecký závod v terénu. Bikros je totiž individuální sport, při němž závodí skupina jezdců mezi sebou na speciálně upravených tratích, přibližně 400 metrů dlouhých s celou řadou skoků. Tak je psáno v bikrosové kuchařce. Je tam taky popsáno, že bikrosová trať je většinou vystavěna na poměrně malé ploše a mezi startem a cílem je jen malý výškový rozdíl. Rozhodující je zde rychlost, výbušnost, ale také cit pro kolo při dlouhých letech na velkých skocích. Důležitá je však také drzost v bojích po startu a v zatáčkách. Na start se postaví osm jezdců najednou a startuje se z vyvýšené startovní rampy. Povrch trati je většinou zemina zvaná šotolina. Na trati je spousta skoků, od dvojskoků, trojskoků, skoků přes lavici až po vyskakovák. A protože závody jsou díky velké rychlosti také často doprovázeny pády, mají jezdci povinnou výbavu, kterou tvoří přilby, rukavice, dres s dlouhým rukávem a dlouhé nohavice. Mnozí také nosí chrániče loktů, kolen či páteře. Bikros vznikl koncem 60. let minulého století v Kalifornii a do České republiky se dostal poprvé až v roce 1984. Svou popularitu si však získal okamžitě a kola BMX 20 zaplavila náš trh. A protože člověk český je člověk šikovný, brzy jsme měli také své mistry světa. Ten nejúspěšnější byl Vladislav Khás, který tento titul získal čtyřikrát. Další tituly přivezli také Jiří Batovec či Zdeněk Štybar. Od roku 2008 se stal bikros poprvé olympijským sportem.

Ale proč jsem se vlastně tak rozepsal o bikrosu? No přece proto, že také náš region má své zástupce nejen mezi českou elitou, ale také na světových kolbištích. V současnosti největším talentem je jistě Dušan Hůlka z Tufír teamu Míkovice, který je nejen mistrem republiky v kategorii Boys 10, ale z letošního mistrovství Evropy si přivezl skvělé šesté místo. Další velkou nadějí míkovického bikrosu je také pětiletý Ondřej Matějík, který je letošním mistrem České republik v kategorii do 6 let. Navíc Pavel Jaroščák v kategorii do sedmi let je držitelem bronzové placky z republikového šampionátu. Inu bikrosaři z Míkovic, kteří jezdí za Tufír team, patří v naší republice k těm nejlepším. K dnešnímu dni má tento tým 12 aktivních jezdců. Pokud však i vaše ratolest by se chtěla přidat mezi tyto rychlíky na kolech, pak neváhejte. Bikrosová dráha a také bikrosový team v Míkovicích se na vás těší.

Jestli se ptáte, jaký je ideální věk pro začínajícího bikrosového jezdce, pak ty starší borce asi příliš nepotěším. „Čím mladší, tím lepší,“ prohlašuje zkušený trenér míkovického bikrosu Pavel Hůlka. Mnoho současných i bývalých závodníků totiž začínalo s bikrosem již ve čtyřech letech. To ale ovšem znamená, že chuť do bikrosu musí mít nejen ten čtyř–, pěti– či šestiletý capart, ale také jeho rodič. Když jsem napsal „capart“, tak jsem samozřejmě myslel kluky i holky. Mimo jiné na olympiádě v Pekingu Českou republiku zastupovalo právě děvče, a to 24letá bikerka Jana Horáková.

Pokud si tento sport budete chtít vyzkoušet, tak si zajeďte do Míkovic. Tam se pak vydáte směrem k místnímu rybníku, u něhož se nachází parádní bikrosová trať. Její zbudování stálo bezmála půl milionu korun a stojí to už jen za ten pohled se na ni alespoň podívat.

Vojtěch Johaník