Králík poté AČFK zažaloval kvůli zveřejnění informací o jeho osobní zodpovědnosti za finanční ztrátu v hospodaření LFŠ za rok 2007. V červenci minulého roku došlo mezi oběma stranami k dohodě o ukončení sporu. Stále však zůstávají ve fázi vyšetřování další dva Králíkem iniciované podněty.
Obyvatelé Slovácka vás mají v povědomí jako pořadatele filmových přehlídek. Můžete nám prozradit, co chystáte v letošním roce?
Kupodivu budu mít také v tomto roce práce dost. Plánuji hned několik větších filmových akcí. Festival studentských filmů Zlínský pes, druhý ročník Festivalu nad řekou v Písku. A navíc i jednu úplně novou akci, mezinárodní filmový festival Cinema Mundi v Brně pod záštitou Jihomoravského kraje a Města Brna.
Proč jste si pro pořádání nového filmové festivalu zvolil právě Brno?
Chci se pochopitelně i nadále věnovat své práci a město Brno mne oslovilo s nabídkou dramaturgie velké a nové filmové akce. Původní myšlenkou pořadatele - Kinematografu bratří Čadíků - bylo uspořádat festival na brněnském Výstavišti – něco jako Mezinárodní veletrh nejlepších světových filmů. Problém nastal při volbě filmů. Pomohla mi inspirace z předávání výročních cen americké filmové akademie OSCAR v jedné tak trochu opomíjené kategorii Zahraniční film. Napadlo mne totiž, že jsme se doposud mohli seznamovat jen s vítěznými díly a já chci divákům nabídnout ke zhlédnutí i většinu složitě nominovaných filmů. Čistá, průzračná myšlenka – doteď se divím, že na to zatím ještě nikdo nepřišel. Festival Cinema Mundi se bude konat týden před udílením Oscarů, máme už přislíbeno 60 celovečerních filmů z 60 národních kinematografií a účast 15 významných světových režisérů. Připomene také 100. výročí narození brněnského rodáka Elmara Klose, mimochodem spolurežiséra prvního českého oscarového filmu Obchod na korze.
Máte v úmyslu uspořádat nějakou akci i na Slovácku, například v Uherském Hradišti, kde jste dlouhá léta působil jako umělecký ředitel Letní filmové školy?
Zabývám se pořádáním filmových akcí již čtyřicet let a nebráním se jakékoliv spolupráci – ale jen tam, kde je k ní vůle. V Uherském Hradišti zatím budu stejně jako v minulosti dělat úvody k filmovému klubu a Zlatému fondu v kině Hvězda. Další nabídku ke spolupráci jsem zatím nedostal. Letní filmovou školu už sleduji jen zpovzdálí. Docela mne mrzí dramaturgický obrat, který LFŠ tak trochu obrací zády k širší veřejnosti, která je podle mne pro celkovou atmosféru akce velmi důležitá a klíčová. Je to ovšem celkem logické - většina současných dramaturgů nemá s Hradištěm nic společného a snaží se především uspokojit svůj okruh lidí - filmové znalce. Považuji to za krátkozrakost, která by v budoucnu mohla vytvořit nepřirozenou hradbu mezi registrovanými účastníky LFŠ a veřejností.
Očekáváte, že se ještě někdy v budoucnu v týmu pořádajícím Letní filmovou školu v Uherském Hradišti objevíte?
Tak to se ptáte na špatné adrese. Tohle je otázka pro současné vedení AČFK. Pro mě je to zatím jen bolestná zkušenost ze strany lidí, se kterými jsem v různé formě spolupracoval několik let. Ale tak to asi ve světě chodí… Navíc se za celou touto „revoluční“ změnou skrývají ne zcela čisté a jasné kroky. Už je však prošetřují nezávislé orgány. Věřím, že se vbrzku některé skutečnosti projasní a ozřejmí. Do té doby ale s nějakým zásadnějším pozitivním obratem nepočítám.
Květa Kovaříková