První bod sobotního programu, a to Zpívání pod hradbama, začal ve 14.00 bez náznaku problémů. Do půl hodiny bylo vše jinak. Ani se nedostalo na všechny účinkující. „Už jsme měly být na řadě a začalo pršet. Musely jsme se schovat do kostela. Kroje nesmí zmoknout, jinak by přišly k nenapravitelné újmě,“ postěžovaly si ženy z Javorníku a Velké nad Veličkou.

Se situací se vypořádaly po svém. Než pro ně přijela auta, aby je odvezla domů, půjčily v kostele zpěvník a uspořádaly si svůj malý koncert před přibližně dvěma desítkami diváků.

U oblíbeného zábavně-diskuzního pořadu na Fňukalovém už déšť přinutil účinkující i diváky přejít do kulturního domu. Diváci zaplnili při horňácké talkshow hlediště do posledního místa a jen málokdy umlkl jejich smích.

Protagonisté pod taktovkou Martina Kuchyňky se předháněli ve vtipných glosách. Zašprýmovali i na účet slavného jubilanta Karla Gotta
„V rozhovoru pro regionální noviny Slovácko jste před pár lety odpověděl, že jste na strážnický festival nebo Horňácké slavnosti nepřijel, protože vás nikdo nepozval. Tož my vás teda zveme,“ předčítal svůj dopis jubilantovi Martin Kuchyňka.

Známý recesista a organizátor všeho možného Tonda Vrba pak před publikem ukončil své působení ve velickém folkloru, když zazpíval ke svým letošním padesátinám životopisnou píseň.
Lidé se tedy bavili, což se ovšem v sobotu nedalo říct o prodejcích. Velické náměstí většinou opustili do půl hodiny od začátku deště.

Co příroda napáchala v sobotu, vynahradila v neděli. Na tradiční ukončení Horňáckých slavností na mlýně v Kuželově už se smálo slunce. Areál zaplnily stovky lidí a další se tísnili za plotem. Někteří dokonce přijeli na avii, ze které si za plotem udělali vlastní pódium.

Mezi diváky bylo mnoho osobností, které si každoročně kuželovské zakončení nenechají ujít. Tentokrát přijel i bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Ten, jak je jeho zvykem, sledoval jednotlivé účinkující pokuřuje dýmku.

Před kuželovským mlýnem se předvedly desítky účinkujících. Se svým číslem se ukázal i průvodce mlýna František Okénka. Osvětlil, jak to dříve bývalo na Horňácku se jmény. To jeho prý bývalo i na nejmenší obci Horňácka tak časté, že se v nich těžko orientovalo. „Okénků bývalo sedmnáct rodin. Aby je bylo poznat, museli mít své přezdívky – U Josefčiných, U Kačů, U Štěpánů a já nevím co ještě. Ani to kolikrát nestačilo,“ zavzpomínal „pan rídící“, jak mu lidé říkají.

Mistře, přijeďte na Fňukalovo, zvali Gotta

Další díl horňácké talkshow si užily letošní Horňácké slavnosti. Pořad na Fňukalovém na rozdíl od jiných nestojí na hudebních výkonech, ale na mluveném slovu. Vystoupení Mojí súsedé aj prespolní pod taktovkou Martina Kuchyňky předvedlo horňácký humor v plných dávkách.
Dobrou náladu nikomu nezkazilo ani to, že kvůli dešti se museli všichni přesunout do kulturního domu. Ten kvůli zájmu lidí praskal ve švech.
„Tady můj soused Tonda Vrba slíbil, že tady zazpívá ke svým letošním padesátinám životopisnou píseň,“ uvádí chvíli po začátku Kuchyňka svého kolegu na pódiu. Ten se pak chopí mikrofonu. „Já budu zpívat a vy budete šokovaní,“ připravil publikum Vrba. Po své produkci pak překvapuje veřejným prohlášením, při kterém si svléká svou košili a obtáčí ji kolem mikrofonu.
„Já vám slibuju, že už končím s velickým folklorem a nebudu už nikdy vystupovat,“ hlásí.
Po této one man show přichází mezi krojované další protagonista Jarek Kočárek. Stylově oblečený do fotbalového dresu AC Milán.
Vzpomíná na počátky svého projektu druhého otočného pódia v republice, které je po Českém Krumlově i ve Velké nad Veličkou.
„Řekli jsme si, že napíšeme hru, ale aby pódium bylo otočné,“ vzpomíná. Řešení bylo jednoduché. První dějství se odehrávalo na zadní scéně kulturního domu, druhé pak na přední. Diváci si o přestávce otočí židle.
Baviči se obuli také do nyní asi nejslavnějšího jubilanta v republice – sedmdesátiletého Karla Gotta.
„V jednom rozhovoru pro noviny Slovácko jste odpověděl, že na festivalu ve Strážnici nebo na Horňáckých jste nezpíval proto, že vás nikdo nepozval. Tak my vás zveme na náš pořad na Fňukalovém,“ předčítá Kuchyňka z dopisu, který oslavenci napsal.
V dopise zlatému slavíkovi vysvětluje, o čem pořad je.
„Přijeďte s celou rodinou. Těšíme se na vás,“ vyzývá ho. Vzápětí ale dodává, že za chvíli má jubilant vystoupení v televizi na ČT1, takže asi nepřijede.