Na salašském hřišti připravil jubilující sbor pro návštěvníky bohatý program. Kromě prezentace tamních hasičů se přijeli předvést i někteří jejich kolegové z jiných obcí. K vidění tam tak byla ukázka požárního útoku jarošovských hasičů s požární technikou z roku 1960, ale i ukázka moderní techniky buchlovických hasičů. Na své si přišly také děti, pro něž byla připravena řada soutěží.
Hasiči ze Salaše si také připomněli rok 1891, v němž se sbor zrodil. Prvním předsedou byl starosta obce Václav Zemánek. Zemský výbor tenkrát sboru přislíbil podporu 150 zlatých ročně. „Za těch 120 let se ve sboru vystřídalo mnoho členů, kteří se značnou měrou zasloužili o jeho fungování. Byly to roky plné aktivity, ale i krizové, kterým se nedá zabránit v žádné dobrovolné složce, a už vůbec ne v takové, která má za sebou tak dlouhou historii,“ poznamenal starosta salašského sboru dobrovolných hasičů, jednadvacetiletý Lukáš Snopek.
Práci dobrovolných hasičů hodnotí kladně také vedení Salaše. „Hasičský sbor, byť jeho aktivita v některých letech klesala, byl po celou dobu svého trvání důležitým článkem v životě obce. Jeho členové vždy nezištně zachraňovali životy a majetky obyvatelů naší obce i těch okolních,“ pochválil je místostarosta Salaše Jiří Janováč.
Práce těchto hasičů – to není jen neustálý hon za plameny, ani vzrušující sekundy nabité spěchem, ve kterém jde často o záchrany životů a materiálních hodnot. Důležitá je rovněž preventivní činnost, péče o techniku, výchovu nástupců i požární sport. V něm v poslední době posbírali hasiči ze Salaše celou řadu pohárů, kterými se pochlubili právě při oslavách 120. výročí založení svého sboru. „Všem našim hasičům za jejich aktivitu a skvělé sportovní výkony patří dík našeho zastupitelstva. Přejeme jim hodně úspěchů v další činnosti a málo ohně,“ dodal starosta Salaše Zdeněk Píštěk.
Starosta Sboru dobrovolných hasičů na Salaši Lukáš Snopek:
Všechno začalo darováním dvoukolové stříkačky z Brna
Ohlédnutí za dlouhými roky společensky prospěšné práce Sboru dobrovolných hasičů ze Salaše bylo v sobotu důstojnou oslavou i přehlídkou poctivé práce. Při příležitosti stodvacátého výročí založení odpověděl současný starosta tamních dobrovolných hasičů Lukáš Snopek (21) na několik otázek.
Listy kroniky sboru dobrovolných hasičů na Salaši se začaly psát před sto dvaceti lety. Víte, co předcházelo vzniku hasičského sboru?
Už před rokem 1890 darovala pojišťovna Slávia z Brna obci Salaš dvoukolovou stříkačku. Ta byla podle jednoho ze zakládajících členů Albína Pravdíka uskladňována na mlatevnách a pod kůlnami různých domů v obci. To byl začátek.
Důležitým mezníkem pro vznik sboru byl ale rok 1891…
Ano. Zemský výbor mu tehdy slíbil podporu 150 zlatých ročně. Někdejší hasičský sbor to před sto dvaceti lety neměl lehké. Kolem roku 1894 předělal místní kovář dvoukolovou stříkačku na čtyřkolovou. V letech 1900 až 1901 byla postavena jakási šopa či kůlna, kde byla uskladněna stříkačka a hasičské nářadí. Teprve o dvaadvacet let později byl podán návrh obce na výstavbu nové zbrojnice, která byla vybudována za bezmála 47 tisíc korun.
Za těch sto dvacet uplynulých let se mají jistě salaští hasiči čím pochlubit. Přišly i roky, kdy jejich činnost stagnovala?
Jistě. A ne jednou. Kupříkladu v letech 1987 až 2003 byly schůzová činnost sboru i jeho společenský život velmi slabé, spíše žádné. Obrat nastal v polovině roku 2003, kdy jsme založili družstvo mladých hasičů. O rok později už jsme měli dvě družstva starších žáků. S rozvojem mládí došlo i k oživení celého sboru. Přišli do něj noví členové středního věku. Nejprve byla obnovena činnost sportovní, postupně v součinnosti s obcí také aktivita celého sboru. K družstvu mužů přibylo před šesti lety i družstvo žen. Náš hasičský sbor stmelil nefalšovaný kamarádský duch.
Nestali se někteří žáci, dospělí muži a ženy členy hasičského sboru jen z fandovství k modrým uniformám?
To rozhodně ne. Naše celoroční činnost nebyla naplňována jen závody v požárním sportu a tréninky na ně. Pustili jsme se do sběru kovu, čištění koupaliště, zasahovali jsme při povodních a silných bouřkách, které postihly naši obec a napáchaly v ní nemalé škody. Čekaly nás také brigády, které neodmyslitelně patří k činnosti dobrovolných hasičů, pokud si chtějí udržet v dobrém stavu hadice, požární stříkačky a další techniku i výstroj.
Prozraďte, jakou technikou váš sbor disponuje?
Kromě historické hasičské stříkačky z roku 1927, která je neustále funkční, máme dvě závodní stříkačky a jednu zásahovou. Před čtyřmi lety na podzim dostal sbor převodem od Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje požární automobil Avia a nedávno jsme dostali dopravní fabii kombi.