Tahanici o místa k sezení tam způsobil zájem lidí o folklor z Horňácka, který na více než dvě hodiny opanoval pódium. To, co návštěvníky přilákalo do lhotského sálu, však nebyla jen série folklorních vystoupení v podání horňáckého primáše a zpěváka Martina Hrbáče, starší skupiny souboru Velička, horňácké cimbálové muziky Romana Sokola, sborečku žen z Javorníka, mužského sboru z Louky a zpěváků z Ostrožské Lhoty, ale také premiérová prezentace krátkého filmového záznamu o Horňácku. Pestrým a zajímavým programem provázela dvojice Martin Kuchyňka a svérázný Antonín Vrba, který se vtipnými bonmoty postaral o to, že se nikdo nenudil.
Pořad vymyslel Antonín Vrba
„Tonda Vrba byl tím, kdo celý tento pořad vymyslel. Jeho snahou bylo, aby se mikroregiony navzájem poznaly,“ zahájila druhý ročník programu nazvaného Ostrožsko, poznej folklor sousedního Horňácka Eva Zajícová z Centra otevřená škola v Ostrožské Lhotě. To bylo společně s obcí Ostrožská Lhota a Agenturou AV pod záštitou mikroregionů Ostrožsko a Horňácko pořadatelem folklorního odpoledne.
Jako první z účinkujících vystoupil lhotský mužský pěvecký sbor, který jako jediný zastupoval domácí scénu. Soubor, který funguje už dvanáctým rokem, nabídl divákům tři písničky ze svého repertoáru. Velký potlesk diváků sklidil také mladý primáš Roman Sokol, kterého doprovodila starší skupina souboru Velička, stejně jako zpěvačky z Javorníka. Program tematicky doplnila videoprojekce zpravodajských reportáží z Louky a Horňácka, určených pro projekt České televize Digináves, který obecenstvu pouštěl jeho spoluautor Radek Pšurný, Veličan, jenž studuje filmovou školu ve Zlíně. Premiérově byl ve lhotském sále představen šestiminutový dokument o desíti horňáckých obcích.
Na scéně majstr Martin Hrbáč
Poté už se na scéně objevila legenda, horňácký majstr Martin Hrbáč. „Na toho se tu těšíme nejvíc,“ nechal se slyšet velký milovník folkloru Štěpán Mitáček z Hluku.
Symbol Horňácka, Hrbáč, byl přesvědčený o tom, že v Ostrožské Lhotě vystupuje poprvé. „Musím vás opravit, u nás jste už hrál. Bylo to na svíci paní Lopatové. Účastnil jste se jí proto, že jste byl spolupracovníkem jejího otce, Jaroslava Příkazského,“ vmísil se do jeho hovoru lhotský starosta Antonín Jelének. „To bylo ale neverejné,“ oponoval mu Hrbáč, který vzpomínce na svého kamaráda věnoval první píseň.
Po vystoupení ikony horňáckého folkloru přišli na jeviště zpěváci z Louky, které na harmoniku doprovodil osmdesátiletý Jan Maňák.
Závěr pořadu patřil opět Romanu Sokolovi a moderátorům celé podařené akce. „Mrzí nás, že jsme nemohli pozvat děvčata z ženského sboru ve Lhotě, tak to napravíme příště,“ litoval Antonín Vrba.
V závěru programu se podělil o své dojmy z něj lhotský starosta. „My, co jsme seděli dole v hledišti, můžeme potvrdit, že nás vystoupení pohladilo po srdci i po duši, a to je to nejdůležitější,“ ohodnotil za všechny přítomné vystoupení Horňáků Jelének.