Právě ono stoupání k oblakům však nemusí být vždy bezproblémové. Hořící balónek totiž může být v případě nedodržení návodu na použití nevinným snadným zakladatelem požáru.
„Tyto balonky se u nás objevily před nedávnem. Existuje jich několik druhů, v ceně, která se pohybuje okolo dvou set korun. Už jsme jich prodali asi tři várky,“ konstatovala Ludmila Juříková, prodavačka jednoho z papírnictví a hraček v Uherském Hradišti. Ta prozradila, že se po zmiňované legrácce poptávají lidé různých věkových kategorií. „Zrovna poslední zákazník přišel s tím, že by si to rád přivázal k pergole a vyzdobil si tak zahradu. Lampion totiž nemusí vždy volně vyletět, ale je možné uvázat jej šňůrkou k pevnému bodu,“ vzpomněla obchodnice.
Balonky štěstí, které hlavně ve tmě nádherně září, mohou ale představovat vážné nebezpečí. „Pokud lidé tyto lampiony vypouštějí v blízkosti stromů či v husté zástavbě domů, kde tato hořící ozdoba nestihne nabrat potřebnou výšku a zachytí se například o balkon či budovu, riskují vznik požáru. Plamen, který hoří uvnitř, by bezpochyby zapálit dokázal,“ uvedl Ivo Mitáček, tiskový mluvčí hasičského záchranného sboru Zlínského kraje. Ten však také dodal, že případ, kdy by hořící lampion způsobil požár, hasiči v regionu dosud neřešili.
Pokud by se ale neopatrností přeci jen někomu podařilo způsobit založení požáru, za viníka obecného ohrožení či žháře jej policie považovat nebude. „Obecné ohrožení je vždy konáno s úmyslem, o čemž se v tomto případě nedá mluvit. Spíše by byly vzniklé plameny považovány za přestupek. Výše trestu by se potom odvíjela od rozsahu škody,“ sdělila uherskohradišťská policejní mluvčí Jitka Zámečníková.
Na dvě desítky zářících lampionů se vznesly o uplynulém víkendu také nad Masarykovo náměstí v centru metropole Slovácka, čehož byla svědkem i Hradišťanka Renata Tomečková. „Kdyby mi to pouštěli u domu, tak je nejspíš přetrhnu,“ vyslovila své obavy šokovaná přihlížející.
Létající lampiony vyrobené z rýžového papíru a bambusu, které se po zapálení parafínového knotu naplní horkým vzduchem a vznáší se k nebi. Pocházejí původem z Asie, kde jsou již po staletí neodmyslitelnou součástí oslav. Lidé si tam při jejich vypouštění přejí, aby se jejich sny a touhy proměnily ve skutečnost.