"Je to v letošní sezoně náš druhý, ale i poslední hon. Žádný velký výřad si od něj neslibujeme už proto, že hlavní listopadový hon jsme kvůli nedostatku zaječí zvěře museli zrušit a na prvním podzimním honu jsme měli na výřadu pouze dvanáct bažantích kohoutů,“ čišel smutek ze slov hospodáře sdružení Miroslava Horkého.

Zarmoucený byl z úbytku drobné zvěře v honitbě také předseda staroměstských myslivců Pavel Pluhař. „Na nízkých stavech bažantí a zaječí zvěře se letos podepsalo studené a deštivé květnové počasí. Dvě povodně nám na jaře zalily vodou louky, které tvoří třetinu naší honitby. Studený a deštivý květen negativně ovlivnil v daném období vrhy zajíců i líhnutí prachových bažantích kuřátek,“ posteskl si Pluhař.

Na úbytku zaječí zvěře v honitbě se podle něj i Horkého podepsala také černá zvěř, jejíž stavy se rok od roku zvyšují, a to i navzdory tomu, že nimrodi se snaží divočáky v době jejich odlovu střílet.

Jedno úsloví praví, že na Štěpána není pána. Na to ale nimrodi z MS Lípa Staré Město nedbají a na hon si o tomto svátku zvou své ženy či přítelkyně. „Chceme je vytáhnout do revíru, aby si na vlastní kůži zkusily, jaké je to chodit v členitém a zasněženém terénu, navíc ještě za mrazivého větru,“ okomentoval tradiční babský hon Pluhař.

Ze tří lečí se k polnímu mlýnu vraceli myslivci pouze se dvěma ulovenými ušáky a stejným počtem pestře zbarvených bažantích kohoutů. „My jsme pojali babský hon jako štěpánskou vycházku do přírody. V první leči, za vinicemi mezi Starým Městem a Velehradem, jsme ulovili pouze jediného zajíce, druhý nám na pozdrav jen mrskl pírkem a zmizel v poli,“ netajil se slabým úlovkem Pluhař. „A to si pořád pěstitelé vinné révy stěžují, že ve vinohradech je hodně zajíců, kteří jim tam dělají škody,“ nadhodil staroměstský nimrod Vlastimil Kaštánek.

Úlovkem nebyl nadšený ani někdejší olympijský vítěz na skeetu Josef Panáček ze Salaše, dlouholetý člen staroměstského mysliveckého sdružení. „Já jsem si letos přišel na své při lovu holubů hřivnáčů. Těch jsem na slunečnicových polích, neprozradím ale kde, střelil osmatřicet a stovky jsem jich nechal uletět. Holubí prsíčka jsou opravdovou pochoutkou,“ chválil si Panáček. Na podzimní hony před třiceti lety s nostalgií zavzpomínal pětaosmdesátiletý člen MS Lípa Jan Junaštík z Uherského Hradiště. „Při jednom z tehdejších honů jsme za bývalým Buchlovanem střelili v jedné leči 130 zajíců. Na výřadu po honě jich bylo přes tři stovky. To dnes zní jako film pro pamětníky,“ dodal Junaštík.

Po skončeném honu se myslivci se svými ženami sešli na poslední leči v polním mlýně. Při specialitách ze zvěřiny si myslivci moc myslivecké latiny neužili. Hovořilo se spíše o tom, co v příštím roce udělat pro zvýšení stavu drobné zvěře v revíru.