Cílem akce je upozornit lidi na filmová a televizní díla, která se zabývají ekologickými stránkami dnešního světa. Kromě snímků z Polska, Slovenska, Makedonie, Estonska, Španělska, Portugalska, Německa nebo Jihoafrické republiky se představí také nejlepší projekty z letošního Světového festivalu filmů o parcích z partnerského města Sondrio v Itálii. „Jedná se o padesátiminutové dokumenty, které budou mít diváci možnost zhlédnout v televizi nejdříve za rok nebo za dva,“ prozradila překladatelka filmů Lea Slováčková.

Filmová soutěž je rozdělena do kategorie amatérské a profesionální. „Nejlepší amatérský film obdrží Velkou cenu, nejlepší amatérský zahraniční film Cenu města Uherského Brodu a další cenu věnuje Odborový svaz pracovníků kulturních zařízení,“ vyjmenovala Monika Týznerová z pořádajícího Klubu kultury.
Profesionálové si zasoutěží o Cenu Josefa Velka, ceny ministerstva životního prostředí a Cenu hejtmana Zlínského kraje Libora Lukáše, který nad festivalem letos převzal záštitu. Do devětadvacátého ročníku filmařské soutěže se letos přihlásilo více než třicet autorů. Ti mohou přispívat do tří tematických okruhů, a to Chráněné prvky naší přírody, Ochrana a tvorba životního prostředí a Památky pro současnost. Vítězům této soutěže budou předány ceny příští sobotu v deset hodin.

Jedním z pravidelných soutěžících je také fotograf a ekolog Lubomír Pospěch, který se soustřeďuje především na oblast Bílých Karpat. „Festivalu se účastním se letos asi po desáté. Každoročně přispívám třiceti nebo čtyřiceti snímky. Letos jsem opět nafotil zvířata v naší republice, krajinu v oblasti Bílých Karpat a v létě jsem zdokumentoval také architekturu na českých zámcích,“ prozradil Pospěch s tím, že se soutěží účastní i jeho syn Alexandr. Ten letos soutěží popáté a vloni dokonce získal první místo.

Program 32. festivalu TSTTT

PONDĚLÍ 19. 11.
Uherský Brod
ZUŠ – 9.00–15.00 – výtvarná dílna pro pedagogy z Moravy a Slovenska. Společná práce pedagogů s tematikou tvorby z přírodních materiálů.
DDM – 9.00–12.00 – seminář globálního rozvojového vzdělávání pro SŠ.
Galerie panský dům – 16.00 – zahájení výstavy dětských prací a vyhlášení vítězů česko slovenské výtvarné soutěže Svět očima skutečnosti a fantazie a soutěže Zelená planeta.

ČTVRTEK 22. 11.
Dům kultury Uherský Brod – 8.00 – promítání filmů pro školy.
Velký sál Reduty Uherské Hradiště – 9.00–16.00 – sedmý ročník krajské konference EVVO.

PÁTEK 23. 11.
Velký sál Klubu kultury Uherské Hradiště – 9.00 a 12.00 – promítání filmů pro školy.
Malý sál Klubu kultury – 9.00–15.00 – seminář k aktuálním problémům ochrany přírody, problematika stromořadí a alejí v České republice.
Komorní sál Reduty – 10.00–13.00 – prezentace projektů EVVO podpořených Evropským sociálním fondem.
Obřadní síň radnice – 17.00 – přijetí hostů starostou města a slavnostní zahájení TSTTT
Velký sál Klubu kultury – 19.30 – promítání 1. kolekce ze Světového festivalu filmů o parcích Sondrio (Itálie).

SOBOTA 24. 11.
Salonek 2 Klubu kultury – 8.30–12.00 – promítání profesionálních soutěžních filmů.
Velký sál Klubu kultury – 8.30–12.00 – promítání amatérských soutěžních filmů.
Foyer Klubu kultury – 10.00 – vernisáž fotosoutěže s předáváním cen.
Salonek 2 Klubu kultury – 13.00–18.00 – promítání filmů na přání.
Velký sál Klubu kultury – 13.00 –14.30 – etnika a příroda v odlehlých končinách světa, povídání cestovatele a fotografa Petera Ondrejoviče.
Malý sál Klubu kultury – 14.00 – seminář „Ekologické zemědělství.
Velký sál Klubu kultury – 15.00– 18.00 – promítání soutěžních filmů.
Podkroví Reduty – 16.00–19.00
Hradišťské Lískování: pořad o vzdělávání, výchově a osvětě.
Velký sál Reduty – 16.30 – diskuse veřejnosti a novinářů s náměstkem ministra životního prostředí RNDr. Františkem Pelcem.
Velký sál Klubu kultury – 19.30 – slavnostní vyhlášení výsledků filmové soutěže a slavnostní předání cen.
20.00 – kulturní program – vystoupení AG Flek
Velký sál Reduty – 21.00 – společenský večer s cimbálovou muzikou Jaroslava Čecha.

NEDĚLE 25. 11.
Velký sál Klubu kultury – 9.30 – promítání druhé kolekce ze Světového festivalu filmů o parcích Sondrio (Itálie).