„Sehnat Jakuba Vágnera nebylo snadné. Kvůli svým aktivitám pro National Geographic cestuje po celém světě. Nakonec se však jeho účast přece jen podařilo zajistit,“ poznamenal Jan Maděrič z pořádajícího Klubu kultury Uherské Hradiště.
Hostem večera byl i Steve Lichtag, autor dokumentárních snímků o žralocích a Eliška Kaplicky, která uvedla film Oko nad Prahou.
Hlavní program akce zahrnoval sérii ekologických seminářů, besed, výstav a filmů. Program se konal především v hradišťské Redutě a Klubu kultury.
V pátek začaly veřejné projekce filmů v Redutě. V sobotu odpoledne na návštěvníky čekalo promítání amatérských i profesionálnách filmů a setkání s hosty festivalu.
„Užil jsem si setkání se zajímavými lidmi, který bych zřejmě jinak než tady nepotkala. Zaujaly mě také fotografické výstavy, zejména pak snímky Tomáše Hájka. Většina z nich pochází z míst, která bych velice rád navštívil,“ prozradil jeden z hostů festivalu Radim Smetana.
Závěrečný program pak vyvrcholil vyhlášením vítězů a předáváním cen. Slavnostní chvíle doplnila svým vystoupením slovenská folková kapela Hrdza, jejíž hudební styl evokuje jejich české kolegy z branže, Čechomor.
Do letošního ročníku TSTTT účastníci přihlásili 94 snímků z celkem 12 států. Mezi zahraničními účastníky festivalu bylo například Slovensko, Uzbekistán, Německo, Brazílie a další.
V soutěži zvítězil cyklus Vážky Slovácka
Uherské Hradiště – Pořádající Klub kultury Uh. Hradiště přivítal na XXXV. ročníku ekologického festivalu Týká se to také tebe celou řadu osobností, nejpopulárnější bezesporu byli rybář, cestovatel a dobrodruh Jakub Vágner, který svojí více než dvouhodinovou prezentací zaujal zcela zaplněný velký sál Klubu kultury, a filmový režisér, potápěč (a taktéž dobrodruh) Steve Lichtag, vítěz mezinárodní soutěže profesionálních filmařů, který si odnesl hlavní cenu – Cenu Josefa Velka. Oba byli mimořádně přijati starostou města Květoslavem Tichavským. V soutěži fotografií se neztratili autoři regionu, hlavní cenu soutěže a I. cenu v kategorii Chráněné prvky naší přírody získal Ladislav Matucha z Polešovic za cyklus Vážky Slovácka. (avP)
Vágner: Z každé výpravy přivezu červy v noze
Uherské Hradiště – Adrenalinové zážitky z lovu dvou desítek největších sladkovodních ryb planety, ale také vzpomínky na dobrodružné výpravy do pralesa či na dny strávené s neznámými kmeny.
Dvě hodiny, které zaplněný sál hradišťského Klubu kultury naslouchal sobotnímu vyprávění známého rybáře Jakuba Vágnera, byly plné neuvěřitelných příběhů.
„Právě se díváte na záběry kmene, s kterým jsem já a kameraman nějakou dobu žil v pralese. Před několika měsíci oznámil National Geographic, že objevili doposud neznámý kmen, který ještě nikdo nikdy neviděl. Pak byli ale trochu zklamaní, když zjistili, že s těmito lidmi už chvíli před nimi žili dva Češi, a dojeli za námi točit rozhovor,“ poznamenal při promítání unikátních záběrů z neprostupných lesů devětadvacetiletý Vágner.
Na desítkách snímků známý rybář ukazoval, jak lovil ryby v Jižní Americe, Asii, ale třeba i v zamrzlých ruských vodách. „Největší zážitky mám z lovu Arapaimy gigas. Jezdím je chytat na laguny, které jsou hodně daleko od civilizace. Na internetu si vyhledám zcela odlehlé místo, a pak se tam pralesem i několik dnů protloukáme. Ale jestli máte představu, že je plné ryb, tak to je omyl. Arapaimy tam žijí třeba dvě,“ popsal Vágner, který se na svých výpravách od domorodců naučil, jak přežít v džungli. „Ani nemoci se mi nevyhnuly. Malárii jsem měl asi sedmkrát. Smrtelnému uštknutí jsem unikl jen o vlásek a při návratu z každé výpravy si přivezu červy v noze. To vám do rány mouchy nakladou vajíčka a pak vám ti červíci lozí nejčastěji v nohou. Oni se ale časem vyklepou. Kdysi mi jeden z nohavice vypadl na přednášce a paní v první řadě omdlela,“ usmál se Vágner. (man)